Niewykluczone, że celem wszczętego przez Rosję konfliktu gazowego z Ukrainą było przekonanie europejskiej opinii publicznej co do konieczności rozwoju północnej drogi przesyłania błękitnego paliwa (tzw. Gazociąg Północny) - oświadczył dziś Juszczenko.

"Nie wykluczam także, co potwierdzają niektórzy komentatorzy ze strony rosyjskiej, że podstawą dla tych wydarzeń była chęć zmiany ideologii zarządzania, eksploatacji oraz własności (ukraińskiego) systemu gazowniczego" - powiedział prezydent.

>>> Pawłowski: Tranzyt gazu musi być niezależny od Kijowa

Kijów chce podpisać z Moskwą protokół techniczny, który pozwoliłby na wznowienie tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę do innych państw europejskich. "Strona ukraińska przygotowała już projekt takiego protokołu technicznego. Mam nadzieję, że strona rosyjska ustosunkuje się do tego w odpowiedni sposób. Porozumienie to byłoby oczywiście monitorowane przez obserwatorów międzynarodowych" - powiedział Juszczenko na konferencji prasowej w Kijowie.

Zdaniem prezydenta proponowany przez władze Ukrainy protokół dokładnie określiłby ilości gazu, przesyłanego przez Rosję do odbiorców europejskich, jego jakość, oraz wskazywałby ciśnienie paliwa, wchodzącego i opuszczającego ukraiński system gazowniczy.