Wiadomość tę - podaną dziś przez dziennik „Wiedomosti” - potwierdził rzecznik rosyjskiego premiera Dmitrij Pieskow. 38. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbędzie się w dniach 28 stycznia - 1 lutego. Jego tematem będzie "Świat po kryzysie".

"Putin jest jednym z głównych liderów światowych, a Rosja - kluczowym, strategicznym partnerem dla wielu krajów i czołowym dostawcą nośników energii" - poinformował rzecznik tej elitarnej konferencji Matthias Luefkens, tłumacząc, dlaczego o zainaugurowanie forum jego organizatorzy poprosili szefa rosyjskiego rządu. "Oczekujemy, że przedstawi swoją ocenę kryzysu, jak odbiera go Rosja i jakie widzi drogi wyjścia z niego" - dodał rzecznik.

Według Luefkensa, "w centrum uwagi zapewne znajdzie się też temat dostaw gazu z Rosji; uczestnicy zechcą wysłuchać jego wyjaśnień". Putin przyjedzie do Davos po raz pierwszy. Jako prezydent nigdy się na to nie zdecydował. Podobnie jak jego poprzednik na kremlowskim tronie - Borys Jelcyn. Spośród rosyjskich premierów byli tam tylko Wiktor Czernomyrdin (1994 r.) i Michaił Kasjanow (2002). W 2007 roku w forum uczestniczył ówczesny pierwszy wicepremier Dmitrij Miedwiediew.

Udział w tym dorocznym spotkaniu światowych przywódców politycznych, szefów wielkich korporacji, ekonomistów, politologów i publicystów zapowiedzieli liderzy 42 krajów. Obok Putina swój przyjazd do alpejskiego kurortu potwierdzili już m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Chin Wen Jiabao.

Przemówienie Putina planowane jest bezpośrednio po mowach powitalnych prezydenta Szwajcarii Hansa-Rudolfa Merza i prezesa Światowego Forum Ekonomicznego Klausa Schwabe. Następnie wszyscy trzej - razem z szefem korporacji komputerowej Dell, Michaelem Dellem - będą odpowiadać na pytania uczestników konferencji.