Rzeczniczka Moskiewskiego Sądu Miejskiego Anna Usaczowa poinformowała dziś, że obaj więźniowie zostali już przetransportowani do Moskwy. W ubiegłym tygodniu rosyjska prokuratura wystąpiła wobec biznesmenów z nowymi zarzutami. Oprócz defraudacji pieniędzy i uchylania się od płacenia podatków, za które to przestępstwa obaj dostali w 2005 roku po dziewięć lat więzienia, Chodorkowski i Lebiediew mieli jeszcze dokonać przywłaszczenia cudzego mienia i prać brudne pieniądze.

Według rosyjskich agencji obaj biznesmeni mieli przywłaszczyć sobie trylion rubli (27,7 mld dolarów) i zdefraudować dalsze 450 mld rubli (12,5 mld dolarów). Chodorkowski i Lebiediew, którym sąd złagodził wyrok do 8 lat kolonii karnej, od samego początku twierdzą, że oskarżenia przeciwko nim są fałszywe i inspirowane politycznie.

Niegdyś najbogatszy człowiek Rosji Michaił Chodorkowski spadł na samo dno drabiny społecznej. Odsiadujący 8-letni wyrok w Krasnokamieńsku niedaleko miasta Czyta we wschodniej Syberii biznesmen nie załamał się jednak w łagrze. Z odległości prawie 5 tys. km od Moskwy wciąż krytykuje Kreml. W ubiegłym roku oskarżył premiera Władimira Putina o instrumentalne wykorzystywanie prawa w trakcie sprawowania urzędu prezydenta do niszczenia przeciwników politycznych takich jak on sam.

Dlatego według sympatyków Chodorkowskiego Kremlowi nie spieszy się z wypuszczeniem biznesmena na wolność. Jego prawnicy twierdzą, że oskarżenia przeciwko byłemu szefowi Jukosu zostały sfabrykowane przez rosyjskie służby specjalne. Pierwsze przesłuchania odbędą się 3 marca.

Kariera Michaiła Chodorkowskiego

1963: urodzony w Moskwie w rodzinie inżynierów chemików
Lata 80.: zakłada z przyjaciółmi firmę komputerową
1987: zakłada bank Menatep
1994: kupuje firmę Aparit na aukcji
1995: kupuje firmę naftową Jukos za 300 mln dolarów, podczas gdy bank Menatep jest podejrzewany o 2 mld dolarów długu
2003: aresztowany za unikanie płacenia podatków i defraudację pieniędzy
2005: uznany za winnego sześciu z siedmiu zarzutów i skazany na 9 lat więzienia zamienione na 8 lat kolonii karnej
2009: nowe zarzuty o przywłaszczenie i defraudację pieniędzy