Potężny czołg sherman wyjeżdża na brzeg morza. Kryjący się za nim żołnierze trzymają karabiny w pogotowiu. Dziesiątki łodzi wyładowanych żołnierzami US Army podpływają do piaszczystej plaży. Tak Amerykanie przygotowywali się na spokojnych brytyjskich plażach do inwazji w Normandii, która odwróciła losy II wojny światowej i pozwoliła pokonać Hitlera. Nieznane filmy i zdjęcia z amerykańskich archiwów pozostawały w ukryciu od 1945 roku.

Zobacz zdjęcia z przygotowań do inwazji w Normandii

Przypadkowego odkrycia dokonał były pracownik BBC Tony Koorlander. Czarno-białe kadry pokazują m.in. premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla i amerykańskiego generała i przyszłego prezydenta USA Dwighta Eisenhowera wizytujących żołnierzy na kilka tygodni przed tym, jak zostali posłani do Normandii. Trening US Army został zarejestrowany między październikiem 1943 a lipcem 1944 roku na plażach Woolacombe i Braunton Burrows.

Zobacz film z ćwiczeń przed operacją "Overlord"

Kilka zdjęć z treningowych manewrów zostało później wykorzystanych w amerykańskich filmach propagandowych jako ilustracja rzeczywistego lądowania w Normandii. Oryginalne filmy nakręcone na francuskich plażach uznano za zbyt drastyczne. Same ćwiczenia, w których używano ostrej amunicji, również nie obyły się bez strat. Wielu żołnierzy zginęło, gdy ciężkie karabiny maszynowe zatonęły w piasku i zaczęły strzelać prosto w nich zamiast nad ich głowami. Inni utonęli, gdy wiozące ich amfibie desantowe wywróciły się do góry dnem.