W sobotni wieczór 26-letni Nir Katz z Givatayim i 17-letnia Liz Tarboushi z miejscowości Holon siedzieli ze swoimi przyjaciółmi w Telawiwskim Stowarzyszeniu Gejów i Lesbijek "Cafe Noir". Młodzi geje i lesbijki słuchali muzyki i rozmawiali. Około 22.40. do budynku wszedł ubrany na czarno, zamaskowany człowiek. Po chwili wyciągnął karabin.

>>>Żyd, gej i obrońca Palestyńczyków. W jednym

"Na początku myślałam, że to jakiś żart, ale on po chwili otworzył ogień" - opowiada Or Gil, 16-letnia bywalczyni klubu, który była w nim w chwili zamachu. "Nie było gdzie uciekać". "To straszne, że w taki właśnie sposób rodzice niektórych z moich przyjaciół dowiedzą się o ich orientacji" - powiedziała ranna nastolatka.

>>>Żydowska komuna założyła kibuc w Seattle

W klubie rozpętało się piekło. Ludzie próbowali chować się za stołami i kanapami, nikt nie krzyczał. "Skryłam się pod stołem. Nie mogłam się stamtąd nigdzie ruszyć" - opowiada dziewczyna, która przychodziła do centrum co tydzień na zajęcia dla nastolatków. "Spotykamy się tam, rozmawiamy i słuchamy muzyki" - opisuje charakter klubu Gil. "Uwielbiam to miejsce" -dodaje.

>>>Żydzi walczą o srebro i złoto

Do strzelaniny doszło w centrum miasta. Po ataku napastnik spokojnie schował pistolet do kabury i ukrył się na zatłoczonych ulicach Tel-Awiwu. Karetki pogotowia w ciągu dwóch minut były na miejscu zamachu, ale dwóch osób nie udało się już uratować. Dziesięcioro rannych wciąż walczy o życie w szpitalu. Dwie osoby są w stanie krytycznym.

>>>Hitler będzie służył Żydom przeciw Palestynie

Izrael to dla gejów i lesbijek przyjazne miejsce. Homoseksualni żołnierze nie kryją się w wojsku ze swoja orientacją, a muzycy i aktorzy należą do najpopularniejszych w kraju. Tel-Awiw - kosmopolityczna metropolia na wybrzeżu Morza Śródziemnego - uchodzi za jedno z najbardziej liberalnych miast na świecie. Co roku odbywa się tam parada homoseksualistów, z okien mieszkań wyglądają tęczowe flagi, a miasto sponsoruje dom spotkań tej społeczności. Geje i lesbijki mają jednak wroga - żydowskich ortodoksów. W bardziej konserwatywnej Jerozolimie często dochodzi do starć między aktywistami gejowskimi i religijnymi.