Informację o śmierci lidera koalicji talibskich ugrupowań - Ruchu Talibów Pakistanu (Tehrik-e-Taliban-Pakistan - TTP) podał w czwartek minister spraw wewnętrznych Pakistanu Rehman Malik.

>>>Robot zabił żonę przywódcy talibów

"Podejrzewamy, że zginął w ataku" - powiedział Malik. Zastrzegł jednak, że pakistańskie wojsko nie ma materiału dowodowego, który potwierdziłby nadzieje Islamabadu. Jednak doniesienia o śmieci Mehsuda potwierdzają - na razie anonimowo - urzędnicy amerykańskiej administracji.

>>>Abdul Aziz: nie kazałem zabić Polaka

"Jest powód, by wierzyć, że doniesienia o jego śmierci mogą być prawdą, ale nie da się tego na razie potwierdzić" - dowiedziała się od jednego z nich agencja Reuters.

>>>Muzułmanie palą domy i mordują chrześcijan

W środowym nalocie na dom przywódcy talibów w Południowym Waziristanie na obszarze tzw. Terytoriów Plemiennych zginęła żona herszta islamistów. Według pierwszych doniesień bombardowań dokonał bezzałogowy samolot, tzw. dron (ang.: drone - red.). Waszyngton na razie nie potwierdził tej informacji.

>>>Najkrwawszy nalot samolotów bezzałogowych

Baitullah Mehsud to najważniejszy talibski przeciwnik Islamabadu. jest odpowiedzialny za liczne zamachy bombowe, w tym krwawy atak na lankijską drużynę krykiecistów w mieście Lahore. Mehsud łączony jest też z zamordowaniem w 2007 roku byłej premier Pakistanu Benazir Bhutto. Za informację umożliwiającą znalezienie lub aresztowanie szefa talibów USA wyznaczyły nagrodę w wysokości 5 mln. dolarów.