Po środowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego wiadomo już, że w jesiennych wyborach parlamentarnych senatorów będziemy wybierać w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych - każdy komitet wyborczy będzie mógł zgłosić tylko jednego kandydata na senatora w danym okręgu; również wyborca będzie mógł oddać głos tylko na jednego kandydata.

Reklama

Wygrana w stolicy, która została podzielona na cztery jednomandatowe okręgi, ma dla partii politycznych znaczenie prestiżowe.

Z informacji PAP wynika, że w okręgu wyborczym obejmującym Pragę Południe, Pragę Północ, Targówek i Wesołą do walki o mandat senatorski staną m.in. popierany zarówno przez PO i SLD były marszałek Sejmu, założyciel Socjaldemokracji Polskiej Marek Borowski oraz kandydat PiS - wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski, sprawujący nieprzerwanie mandat od 1989 roku.

PSL - według źródeł PAP - zamierza wystawić w tym okręgu osobę związaną ze światem kultury i showbiznesu. "To będzie ktoś pokroju Kuby Wojewódzkiego, ale na pewno nie on sam" - powiedział PAP szef mazowieckiego PSL Artur Andrysiak. Jak podkreślił, kandydat zostanie oficjalnie przedstawiony 26 lipca, po zatwierdzeniu list przez zarząd partii.

Reklama

W okręgu w skład którego wchodzą: Mokotów, Ursynów, Wawer, Wilanów kandydować będą: z listy PO obecny przewodniczący klubu senackiego Platformy, b. rektor SGH Marek Rocki oraz popierany przez SLD działacz opozycji demokratycznej poseł Andrzej Celiński (niezrz.), który był senatorem I i II kadencji.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP, PiS w tym okręgu reprezentować ma aktorka filmowa i teatralna Anna Chodakowska. Chodakowska w 2010 r. weszła w skład warszawskiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego jako kandydata na prezydenta. PSL postawi na b. kandydatkę tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego Walentynę Rakiel-Czarnecką.

Na Białołęce, Bielanach, Śródmieściu i Żoliborzu na pewno o mandat ubiegać się będzie obecna senator PO Barbara Borys-Damięcka. Jak dowiedziała się PAP, zarówno PiS jak i PSL nie podjęło jeszcze decyzji, kogo wystawić do Senatu w tym okręgu. Zarząd SLD postanowił, że nie wystawi żadnego kandydata.

Reklama

O mandat w okręgu obejmującym Bemowo, Ochotę, Ursus, Włochy i Wolę powalczą głównie kobiety. PO reprezentować będzie reżyserka filmowa i teatralna Izabella Cywińska-Michałowska, a PiS - znana aktorka serialowa Katarzyna Łaniewska. Z informacji PAP wynika, że PSL także postawi na kobietę, choć ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Jedyną partią parlamentarną, która jeszcze nie podjęła decyzji ws. wyborów do Senatu, jest PJN. Jak powiedział PAP szef klubu PJN Paweł Poncyljusz, w partii nie podjęto jeszcze żadnych decyzji w sprawie wystawienia kandydatów do Senatu w Warszawie. W lipcu PJN zapowiedział, że w wielu przypadkach będzie popierać kandydatów ruchu "Obywatele do Senatu", powołanego przez prezydentów niektórych miast.

Swoich kandydatów wystawią w Warszawie także prezydenci miast - inicjatorzy ruchu "Obywatele do Senatu", którzy obecnie kompletują listy kandydatów do Senatu w całym kraju. W czwartek w Warszawie w tym celu przebywał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który zapowiedział, że kandydaci ruchu będą "bezkonkurencyjni" dla innych partii. Jak powiedział PAP Dutkiewicz, nazwiska kandydatów ruchu do Senatu zostaną przedstawione w połowie sierpnia.