Według Tuska jeszcze przed tym, jak zrezygnował z funkcji szefa polskiego rządu, sytuacja w PO nie była najlepsza.

- To nie jest tak, że moje odejście wyraźnie pogorszyło sytuację Platformy, bo ja mam wrażenia, że potrzeba zmiany w Polakach jest wyraźnie odczuwalna, potrzeba zmiany - która nie jest racjonalna - ale która jest -  była odczuwalna już wcześniej - powiedział szef Rady.

Zdaniem Tuska, premier Ewa Kopacz - mimo spadku notowań PO, afery podsłuchowej czy problemów w górnictwie - dobrze radzi sobie w trudnych warunkach rządzenia.

- Jestem absolutnie przekonany, że premier Ewa Kopacz - i mówię to nie dlatego, że za tydzień ma największy egzamin przed sobą, czyli wybory - ale naprawdę tak uważam, że w tej obiektywnie trudnej sytuacji poradziła sobie bardzo dobrze i wcale nie jestem pewien, że gdybym ja był dalej szefem Platformy i premierem te notowania i ta sytuacja wyglądałaby lepiej - podkreślił Donald Tusk.

Jednocześnie odniósł się do zaplanowanej na poniedziałek debaty wyborczej.

- To może nie jest jakoś fair wobec wszystkich pozostałych uczestników, ale wciąż ten główny pojedynek, to jest pojedynek między PO i PiS - mówił.

Debata Ewy Kopacz i Beaty Szydło ma się rozpocząć w poniedziałek o 20:00. Będzie transmitowana przez TVP 1, TVP Info, TVN24 i Polsat News. Dzień później w telewizyjnym studiu mają spotkać się liderzy wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych.

Z najnowszego sondażu CBOS w wyborach parlamentarnych PiS może obecnie liczyć na 34 procent. poparcia , a PO na 27 procent. Do parlamentu weszłyby także Ruch Kukiz'15 oraz Nowoczesna Ryszarda Petru. W porównaniu z wrześniowym badaniem poparcie dla PO spadło o 3 punkty procentowe.