Od 7.00 głosują mieszkańcy 890 gmin i miast, w których 16 listopada żaden z kandydatów na wójta, burmistrza i prezydenta miasta nie zdobył ponad połowy ważnie oddanych głosów.

PKW ma nadzieję, że ostateczne wyniki wyborów zostaną podane w poniedziałek - mówiła sędzia Maria Grzelka. Wszystko zależy od tego, kiedy spłyną obwieszczenia komisarzy. O wynikach na terenie gminy będzie można dowiedzieć się od gminnej komisji wyborczej. 

CZYTAJ TAKŻE: Złamali ciszę wyborczą? Szarpanina, potrącenie, interwencja policji>>>

Według danych Komendy Głównej Policji, do 29 listopada do 21.00 doszło do ponad 30 naruszeń ciszy wyborczej. Były to głównie przypadki zrywania plakatów czy roznoszenia ulotek m.in. w Podlaskiem. Jak poinformowała sędzia Maria Grzelka, w miejscowości Michałowo w powiecie białostockim ktoś roznosił ulotki informujące, że osoby nowo zameldowane nie mogą głosować. Sprawą już zajęła się policja.

W drugiej turze zostaną wyłonieni między innymi prezydenci 11 miast wojewódzkich: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Opola, Olsztyna, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Uprawnionych do głosowania w drugiej turze jest ponad 16,5 mln osób.

Na karcie do głosowania są tylko dwa nazwiska. Żeby głos był ważny, trzeba postawić znak ”x” w kratce obok nazwiska kandydata, na którego chcemy głosować. W lokalu wyborczym otrzymamy tylko jedną kartę do głosowania.

Lokale wyborcze zamknięte zostaną o godz. 21.00. Do tego czasu trwa cisza wyborcza.