- W jego trakcie prezydent wygłosi wystąpienie dotyczące polityki zagranicznej - zapowiada prezydencki minister Krzysztof Szczerski. - To takie swoiste orędzie dyplomatyczne prezydenta na 2016 rok, co uznawane jest zwyczajowo za początek dyplomatycznego roku pana prezydenta - dodał Szczerski.

Wczoraj Kancelaria Prezydenta poinformowała, że w pierwszej połowie roku Andrzej Duda ma zaplanowanych kilkanaście wizyt zagranicznych i spotkań z europejskimi przywódcami. Wszystko przed zaplanowanym na lipiec szczytem NATO w Warszawie. Polski prezydent chce przed tym spotkaniem rozmawiać z najważniejszymi politykami krajów Sojuszu, by przekonać ich do poparcia polskiego stanowiska.

W planach prezydenckich wizyt na pierwsze półrocze są m.in. Norwegia, Niemcy, Włochy, Francja, Czechy i Węgry. Prezydent Andrzej Duda poleci też na konferencję bezpieczeństwa do Monachium i na szczyt nuklearny w Waszyngtonie.

Polscy politycy już wcześniej zapowiadali, że będą domagać się jak największego wzmocnienia wschodnich krajów NATO w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Warszawa będzie starała się przekonać inne państwa do ustanowienia stałych baz NATO w Polsce.