• 2
  2
  Walczyć z biurokracją i wygrać? To populistyczne bajanie. Jesteśmy na nią skazani. Nie należy z nią walczyć – trzeba ją oswoić.
 • Antoni Macierewicz
  46
  540
  Ofiara Błękitnej Armii zobowiązuje nas, żeby Polska była sprawiedliwa i niepodległa, by nikt spoza jej granic nie mógł decydować o prawach, sądach, instytucjach i kształcie narodu polskiego; to naród w wolnych wyborach decyduje o swoim kształcie - mówił w niedzielę szef MON Antoni Macierewicz.
 • Protest pod domem J. Kaczyńskiego
  110
  55
  Od kilku dni nie ustają protesty przeciwko zmianom w sądownictwie, które w błyskawicznym tempie wprowadza PiS. Atmosfera po obu stronach konfliktu sięgnęła zenitu, jednak niektórzy wydają się już przekraczać granice.
 • Sędzia Irena Kamińska
  25
  5
  Słowa "nadzwyczajna kasta", których często używają zwolennicy zmian w sądownictwie padły na Kongresie Sędziów Polskich. Wypowiedziała je sędzia NSA, Irena Kamińska. Jak jednak tłumaczy prawniczka, "niezręczna" wypowiedź została jej wyrwana z kontekstu.
 • Sąd Najwyższy w Warszawie
  15
  5
  Jakaż szkoda, że w listopadzie ub.r. w Senacie głosami większości upadł projekt ogłoszenia roku 2017 Rokiem Leśmianowskim. Ale czy na pewno? Czy aby słowotwórcza szarża prezydenckiego ministra Krzysztofa Łapińskiego – komentującego ogłoszoną 31 maja 2017 r. uchwałę Sądu Najwyższego dotyczącą prawnej skuteczności ułaskawienia przez prezydenta ministra Mariusza Kamińskiego jako przykładu sędziokracji – nie zdradza fascynacji twórczością Bolesława Leśmiana. Bo był on, nie licząc Cypriana Kamila Norwida, największym mistrzem neologizmów słownych w obszarze języka polskiego, wybitnym poetą i oddanym swojej pracy notariusza prawnikiem.
 • Sąd Najwyższy
  12
  415
  To ustawa będąca swoistą konstytucją dla sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych (sądy wojskowe, administracyjne czy Sąd Najwyższy działają na podstawie innych przepisów). Ustawa określa, jak sądy są zorganizowane, finansowane, kto nimi kieruje, a kto czuwa nad tym, by cała machina działała sprawnie.
 • Pieniądze
  24
  29
  "Z czasem 500 zł stało się więc wyznacznikiem tego, że to uczciwa oferta, interesująca ilość pieniędzy, przyzwoita kwota, o której nikt nie powie: Rzucono mi ochłapy!" - mówi w rozmowie dziennik.pl prof. Piotr Sałustowicz, socjolog z Uniwersytetu SWPS. Czym jeszcze tłumaczy ogromne zainteresowanie programami 500 plus?
 • Mariusz Błaszczak
  3
  1
  Służba w policji to misja godna najwyższego szacunku. Dziękuję za wasz wysiłek i wartości, które uosabiacie - zwrócił się do policjantów minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak z okazji święta tej formacji, które przypada w poniedziałek.
 • Interwencja policji
  2
  2
  Demonstracja, które w piątek do późnych godzin nocnych odbywały się przed budynkami Sądu Najwyższego i Senatu przebiegły bardzo spokojnie, nie doszło do żadnych poważnych incydentów - poinformował w sobotę PAP Mariusz Mrozek z biura prasowego KSP
 • policja
  9
  9
  Policjanci z Myszkowa uratowali kobietę, która straciła przytomność. Doprowadził ich do niej trzyletni syn poszkodowanej. Uwagę funkcjonariuszy zwróciło to, że chłopiec błąkał się po okolicy bez opieki, towarzyszył mu pies.
 • Urna do głosowania
  9
  3
  Prawo i Sprawiedliwość nie planuje likwidować Państwowej Komisji Wyborczej. Informacja, którą przekazał Instytut Spraw Publicznych, jest nieprecyzyjna. Organizacja bowiem zwracała jedynie uwagę na zagrożenia, które niesie za sobą przyjęcie trzech ustaw sądowniczych (o Sądzie Najwyższym, o Krajowej Radzie Sądownictwa i Prawo o ustroju sądów powszechnych). Innymi słowy, Instytut Praw Publicznych sugeruje, że brak niezależności polskich sądów może odbić się na uczciwości przeprowadzanych wyborów.
 • Plik polskich banknotów
  8
  2
  Trzy osoby aresztowano w związku z podejrzeniem posługiwania się nierzetelnymi fakturami VAT w ramach "karuzeli podatkowej", która chciała oszukać Skarb Państwa na prawie 142 mln zł próbując wyłudzić zwrot tego podatku - podała Prokuratura Regionalna w Warszawie.