Dziś i jutro ze względu na intensywne opady deszczu nadal będzie podnosił się poziom wody w dorzeczu górnej Wisły. IMiGW ostrzega, że miejscami może się to odbywać gwałtownie. Z kolei w dorzeczu Odry sytuacja ma się stabilizować.

W dorzeczu Wisły stany alarmowe przekroczone są na czterech stacjach wodowskazowych: dwóch w woj. małopolskim oraz po jednej w woj. lubelskim i śląskim. Przekroczenie stanów ostrzegawczych zarejestrowano na 29 stacjach.

Reklama

Według IMiGW intensywne opady deszczu w dorzeczu górnej Wisły wpłyną na dalszy, miejscami gwałtowny wzrost stanu wody. Poziom wody będzie się podnosił zarówno z powodu opadów, jak i spływania wody z wyżej położonych terenów. "Szczególnie niebezpiecznie przedstawia się sytuacja, gdzie już miejscami przekroczone są stany alarmowe i prognozowane są dalsze opady deszczu" - podaje w komunikacie IMiGW.

W dorzeczu Odry stany alarmowe są przekroczone na dziewięciu stacjach wodowskazowych: pięciu w woj. opolskim, trzech w woj. dolnośląskim i jednej w woj. łódzkim. Z kolei stany ostrzegawcze przekroczone są na 31 stacjach wodowskazowych.

IMiGW prognozuje, że w niedzielę i poniedziałek sytuacją w dorzeczu Odry będzie się stabilizować, a wzrost poziomu rzek oraz przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych będą wywołane spływaniem wody z wyżej położonych terenów.

Reklama

Małopolska

Alarm powodziowy ogłosił wójt gminy Liszki. Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszone zostało w: Krakowie, Łabowej (pow. nowosądecki), Gnojniku (pow. brzeski) oraz w Brzeszczach (pow. oświęcimski).

Reklama

W Małopolsce stany alarmowe przekroczone zostały na rzekach: Skawince w Radziszowie, Stradomce w Stradomce, Uszwicy w Borzęcinie. Stany ostrzegawcze przekroczone są w 13 miejscach w regionie.

Do tej pory wystąpiły głównie lokalne podtopienia i zalania piwnic. Zalane zostały dwie ważniejsze drogi: droga krajowa nr 44 w Jaśkowicach (gm. Skawina) oraz droga powiatowa w Piekarach (gm. Liszki). W Tęgoborzu (pow. nowosądecki) osunęła się skarpa na dom mieszkalny.

...czytaj dalej



Podbeskidzie

Alarmy powodziowe w powiatach bielskim, cieszyńskim, żywieckim oraz w Bielsku-Białej ogłosił wojewoda śląski - podali w niedzielę strażacy. Na Podbeskidziu deszcze wciąż intensywnie padają. Synoptycy mówią, że tak będzie nawet do wtorku.

W małopolskiej części Podbeskidzia pogotowia przeciwpowodziowe zostały ogłoszone w Spytkowicach koło Wadowic i Brzeszczach w powiecie oświęcimskim.

W Wadowicach nurt wezbranej Dąbrówki porwał mostek przy stadionie miejscowej Skawy.We Frydrychowicach woda podtopiła kilka gospodarstw rolnych.

Z informacji służb zarządzania kryzysowego wojewody śląskiego wynika, że stan alarmowy przekroczyła Wisła w Ustroniu i Goczałkowicach, Iłownica w Czechowicach-Dziedzicach i Pszczynka w Pszczynie. Analogiczne służby z Małopolski podają, że podbeskidzkich powiatach tego województwa stan ostrzegawczy został przekroczony na: Wiśle w Jawiszowicach, Sole w Oświęcimiu i Stryszawce w Suchej Beskidzkiej, a także na Skawie w Jordanowie i Zatorze.

Woda daje się we znaki kierowcom. Rozlewisko uniemożliwia przejazd pasem drogi krajowej 81 w Skoczowie w kierunku Wisły. Na Śląsku Cieszyńskim nieprzejezdne są także: droga 937 pod wiaduktem w Zebrzydowicach, drogi Pruchna-Bąków i Prucha-Drogomyśl, a także Dębowiec-Ochaby. W Bielsku-Białej nieprzejezdna jest droga wylotowa do Żywca w bielskiej dzielnicy Mikuszowice. Policja zorganizowała objazdy.

Śląskie CZK przestrzegło, że przez najbliższą dobę synoptycy prognozują dalsze opady deszczu między innymi w zlewni Małej Wisły i Soły. W dorzeczu górnej i na górnej Odrze służby zarządzania kryzysowego przewidują ponowne wzrosty stanów wody na większości rzek, także powyżej stanów alarmowych. Lokalnie, zwłaszcza w rzekach górskich i podgórskich przybory mogą być bardzo gwałtowne.

>>>Czytaj dalej>>>



Górny Śląsk

Wojewoda śląski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatów bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, raciborskiego, wodzisławskiego i żywieckiego oraz w Bielsku Białej. Wprowadzenie pogotowia ma charakter prewencyjny. Jak dotąd, mimo zauważalnego wzrostu stanu wód i przekroczenia w wielu miejscach stanów ostrzegawczych, w regionie nie doszło do powodzi i podtopień.

W niedzielę rano w woj. śląskim stan alarmowy był nieznacznie przekroczony jedynie na Brynicy w miejscowości o takiej samej nazwie. W związku z tym zwiększono zrzut wody ze zbiornika Kozłowa Góra.

Stany ostrzegawcze były przekroczone na rzece Rudzie w Rudzie Kozielskiej, na Małej Panwi w Krupskim Młynie, na Odrze w Chałupkach, Krzyżanowicach i Raciborzu-Miedoni, na Wiśle w Ustroniu-Obłaźcu, na Pszczynce w Pszczynie oraz na Przemszy na posterunku Radocha i Szabelni w Sosnowcu.

Podkarpackie

W związku z intensywnymi opadami deszczu i wzrostem poziomu wód wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w czterech powiatach oraz dla miasta Krosna.

Pogotowia obowiązują w powiatach: krośnieńskim, jasielskim, dębickim, ropczycko-sędziszowskim oraz w mieście Krosno.

Jak powiedział PAP dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w tych powiatach wystąpiły na razie tylko lokalne podtopienia.

Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej wprowadził stały dyżur w wojewódzkich magazynach przeciwpowodziowych.

Synoptycy przewidują, że w ciągu najbliższej doby deszcz będzie nadal padał, a to oznacza wzrost poziomu wody w rzekach Podkarpacia.