Szansę na bezprecedensową rozmowę z kosmonautami ma praktycznie każdy internauta. Wystarczy wysłać pytania na specjalnie utworzony numer Gadu-Gadu: 130 i postarać się, by pytania nie brzmiały sztampowo. "Ze względu na zaledwie kilkuminutowy czas łączności ze stacją do astronautów zostanie przesłanych jedynie około 20 najciekawszych pytań" - mówi DZIENNIKOWI Jarosław Rybus, rzecznik prasowy Gadu-Gadu i pomysłodawca projektu. O tym, które pytania są najlepsze, zdecydują wyniki głosowania przeprowadzonego wśród internautów.

Konkurencja z pewnością będzie ogromna, bo - jak zaznacza Rybus - projekt ma charakter otwarty i dlatego mogą wziąć w nim udział internauci z całego świata. "Jeśli otrzymamy jakieś ciekawe pytanie od mieszkańca Hawajów, który w jakiś sposób dowiedział się o naszej akcji, to ono także ma szansę trafić w kosmos" - zapewnia rzecznik Gadu-Gadu.

Pierwsze pytania pochodzić będą jednak od znanych osób. Zada je m.in. sam Mirosław Hermaszewski. "Powiem im, że bardzo im zazdroszczę i żałuję, że nie ma mnie z nimi, bo kosmos to jest coś fantastycznego" - wyjawia DZIENNIKOWI jedyny polski zdobywca kosmosu, który dla upamiętnienia swego wyczynu otrzymał od Gadu-Gadu specjalny numer komunikatora nawiązujący do daty jego lotu: 2706.

Swoje pytania zamierza wysłać także europoseł i blogger Ryszard Czarnecki. "Chciałbym zapytać kosmonautów o to, co jest najbardziej w kosmosie niesamowite, czyli o stan nieważkości. Ciekawi mnie również, jakie wrażenie robi na nich widok małej jak kulka Ziemi" - powiedział DZIENNIKOWI.

Pytania zostaną przesłane prawdopodobnie 27 czerwca, w rocznicę lotu Hermaszewskiego. Tego samego dnia internauci otrzymają odpowiedzi. W przypadku braku łączności ze stacją przedsięwzięcie zostanie powtórzone następnego dnia.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) funkcjonuje od 2000 r. Jest wspólnym przedsięwzięciem Stanów Zjednoczonych, Rosji, Kanady, Brazylii, Japonii oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dotychczas przewinęło się przez nią 130 kosmonautów. Obecną załogę tworzy dwóch Rosjan i Amerykanin.