Należący do tzw. gangu Szkatuły, 42-letni Artur R., pseud. Pinokio, 51-letni Dariusz B. i 28-letnia Anna Ł. oraz Michał Z., zostali zatrzymani nocą, w Warszawie, tuż przed zaplanowaną przez nich akcją uprowadzenia córki biznesmena. Przestępcy planowali także uprowadzenie żony gangstera z konkurującej z nimi grupy.

Podczas przeszukania w ich mieszkaniach znaleziono sprzęt do fałszowania dokumentów, a następnego dnia w podwarszawskich Markach drukarnię oraz podrobione legitymacje policjantów i funkcjonariuszy CBA. Zatrzymani mieli też w mieszkaniach kamizelki policyjne oraz broń.

W październiku br. Centralne Biuro Śledcze zatrzymało 10 członków gangu Rafała Skatulskiego pseud. Szkatuła. Dziewięciu mężczyzn i kobieta odpowiedzą m.in. za obrót narkotykami, wymuszanie haraczy i czerpanie korzyści z nierządu.

Sam Skatulski jest poszukiwany listem gończym m.in. za zlecenie zabójstwa bliskiego współpracownika szefa "gangu mokotowskiego" Tomasza S. pseud. Komandos (został on zastrzelony na stacji benzynowej w Warszawie w 2002 r.). Za informacje o poszukiwanym komendant główny Andrzej Matejuk wyznaczył nagrodę - 20 tys. zł.

Według funkcjonariuszy, "Szkatuła" to jeden z gangsterów, którzy usiłują budować od nowa struktury "Pruszkowa", rozbitego przez policję w latach 90.