Zatrzymani działacze Platformy Obywatelskiej to przewodniczący sejmiku województwa zachodniopomorskiego Michał Łuczak i starosta policki Cezary Atamańczuk. Znaleziono przy nich amfetaminę, tabletki i susz roślinny, prawdopodobnie marihuanę.

Łuczak usłyszał już zarzut posiadania narkotyków, a Atamańczuk oprócz posiadania, dostał zarzut prowadzenia samochodu pod wpływem srodków odurzających oraz próbę przekupienia policjantów. Działacze PO chcieli, by mundurowi puścili ich wolno.

"Samorządowcyzatrzymani zostali wczoraj wieczorem w czasie rutynowej kontroli na drodze" - wyjaśnił Maciej Karczyński z zachodniopomorskiej policji.

Obaj, byli już działacze PO, nie przyznają się do stawianych im zarzutów i odmówili składania wyjaśnień. Mężczyzn umieszczono na 48 godzin w policyjnym areszcie. Działaczom grozi kara do 3 lat więzienia. Cezaremu Atamańczukowi grozi ponadto 2 lata za kratkami, bo ma on zarzut jazdy samochodem pod wpływem narkotyków. Za próbę wręczenia łapówki policjantowi grozi 10 lat więzienia.

Przewodniczący klubu radnych PO w sejmiku Olgierd Geblewicz powiedział, że wystąpił do szefa zachodniopomorskiej Platformy Obywatelskiej o pilne zwołanie zarządu regionalnego partii. "Wydaje mi się jednak, że kwestia dalszego sprawowania przez pana Łuczaka funkcji przewodniczącego sejmiku jest już przesądzona. Myślę, że w tej sytuacji sam poda się do dymisji" - powiedział Geblewicz.

Starosta powiatu polickiego Leszek Guździoł poinformował, że o dalszych krokach wobec Cezarego Atamańczuka będzie dyskutował z radą powiatu w niedzielę. "Prawdopodobnie w poniedziałek zwołamy konferencję prasową, na której ogłosimy wypracowaną na tym spotkaniu decyzję" - powiedział starosta.

W niedzielę w Teatrze Polskim w Szczecinie miała się odbyć Regionalna Konwencja Samorządowa Zachodniopomorskiej Platformy Obywatelskiej RP. Konwencja ľ jak poinformowała na swojej stronie internetowej zachodniopomorska PO ľ została odwołana. Przyczyn jej odwołania nie podano, jednak jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa ze źródeł w partii, powodem jest zatrzymanie dwóch samorządców