Dziennik.plKraj

Niedziela, 12 lutego 2012

Imieniny: Eulalii, Nory, Modesta

Kolejny astronom współpracował z SB

2008-11-20 | Ostatnia aktualizacja: 18:57 | Komentarze: 0 | skomentuj

Profesor Stanisław Gorgolewski, twórca polskiej radioastronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przyznał się do współpracy z SB - poinformowała "Gazeta Pomorska". To już trzeci naukowiec z tej uczelni, który był tajnym współpracownikiem bezpieki.

Pogoda

POLSKA

Niedziela 2012-02-12

temp. min -27°C max. -1°C
opady: niewielkie opady

Twoje miasto:

Program TV

Sprawdź program swojej ulubionej stacji:

Emerytowany prof. Gorgolewski to kolejny, po prof. Wolszczanie i prof. Kusie, astronom z UMK, który przyznał się do współpracy z peerelowskimi służbami SB. Gorgolewski tłumaczy, że ubecy przyszli do niego tuż po wojnie, gdy znajdował się ciężkiej sytuacji, i zgodził się na współpracę.

To właśnie przez niego SB trafiła do Wolszczana i Kusa. Gorgolewski na początku lat 70. wskazał ich jako kandydatów na zagraniczne stypendia. Przedstawiciele bezpieki obiecali pomoc w uzyskaniu paszportów w zamian za współpracę.

Informacja o współpracy prof. Aleksandra Wolszczana z SB pojawiła się w połowie września tego roku, profesor natychmiast podał się do dymisji. Kilka tygodni później do współpracy przyznał się kolejny astronom z UMK, Andrzej Kus. Kus oddał się do dyspozycji rektora i czeka na jego decyzję.

bm
Źródło: Dziennik.pl

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane galerie:

Wiadomości z Kraju

    «