"Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie. Historja szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem" to brylant pośród skarbów polskiej kultury. Dziś posiadacz naprawdę grubego portfela stanie się właścicielem egzemplarza wydrukowanego 175 lat temu.

Poemat Adama Mickiewicza napisany w latach 1832-1834 po raz pierwszy wydano w Paryżu, nakładem zaledwie trzech tysięcy egzemplarzy. Eksperci oceniają, że do dziś przetrwało nie więcej niż tysiąc książek z tego wydania, z czego w Polsce zaledwie około dwustu. Każda z nich jest wielkim rarytasem dla kolekcjonerów.

>>>Zobacz, jak przebiega aukcja "Pana Tadeusza"

Z opisu aukcji dowiadujemy się, że na wystawionym egzemplarzu są niewielkie ślady zabrązowienia oraz dwie dedykacje: S. Windakiewicza dla St. Laskowskiego z datą 31 VIII 1936 oraz "Ukochanemu wnuczkowi (...), babcia Marysia, 1960 r.". Na niektórych stronach widnieją też stare pieczęcie, dopiski oraz komentarze staropolszczyzną wykonane ołówkiem.

"Wszystkie te wpisy dodają uroku i świadczą o bardzo bogatej historii życia tej książki" - czytamy w opisie aukcji.

W niedzielę 4 stycznia o godzinie 21:30 licytacja dobiegnie końca. Cena białego kruka sięgnęła już 99 tysięcy złotych i jest niemal pewne, że do wieczora jeszcze pójdzie w górę. Aż chciałoby się rzec: cena nie gra roli... Niestety, nie dla każdego.