Wyniki nowego sondażu "Rzeczpospolitej" pokazują, że przez ostatnie kilka lat doszło do kompletnego wywrócenia sentymentów Polaków. Jeszcze siedem lat temu PRL ciepło wspominało 42 procent z nas. Lata 90-te cieszyły się sentymentem 30 procent respondentów.

>>>Zobacz dlaczego jesteśmy coraz bardziej szczęśliwi

Teraz jest odwrotnie. Aż 56 procent z nas największym sentymentem darzy lata 90-te. Powrotu do PRL chce tylko 27 procent Polaków. Skąd taka zmiana? "Transformacja ustrojowa potrzebowała trochę czasu, aby przekonać ludzi do siebie, ale w końcu się udało" - komentuje w "Rzeczpospolitej" socjolog Andrzej Rychard.

Ale czy na pewno to jest główną przyczyną zmiany nastrojów? Jak zauważa "Rzeczpospolita", z badań wynika, iż okres po 1990 roku najlepiej oceniają ludzie młodzi (70 proc. badanych do 29. roku życia). "W społeczeństwie coraz większą rolę zaczyna odgrywać pokolenie, które ma nikły kontakt z okresem PRL" - objaśnia w "Rzeczpospolitej" Rychard.

Zmiana ocen PRL może więc wynikać tylko z wymiany pokoleń. Jednak wyniki badań pokazują, że nie jest tak do końca. Lata 90-te wygrywają już z komuną nawet wśród najstarszych Polaków. Wśród osób po 50-tym roku życia 45 proc. osób wskazuje na tą dekadę, na komunę już tylko 40 proc.