Pod koniec września ubiegłego roku słynny zbiór powstańczej poczty polowej prezentowany w Muzeum Powstania Warszawskiego został poddany konserwacji. Zakończyła się ona już kilka miesięcy temu. Ekspozycja jednak nie będzie przez dłuższy czas wystawiana w stolicy.

Warszawiacy muszą uzbroić się w cierpliwość, bowiem powstańcze przesyłki i listy będą teraz pokazywane także w innych miastach Polski.

"Wystawa pojedzie do Wrocławia. Są jeszcze dogrywane ostatnie szczegóły umowy i dlatego nie mogę jeszcze zdradzić, gdzie konkretnie będzie ona eksponowana" - mówi Anna Kotonowicz, rzecznik prasowy Muzeum Powstania Warszawskiego. "Później być może będzie jeszcze pokazywana w kilku innych miastach. Do stolicy z powrotem trafi jeszcze w tym roku. A najprawdopodobniej jesienią znów będzie dostępna dla warszawiaków" - dodaje.

Od momentu wystawienia kolekcji, pracownicy MPW prowadzili również akcję odnalezienia nadawców i adresatów powstańczych przesyłek. Nie przyniosła ona jednak spektakularnych sukcesów.

"Udało nam się dotrzeć jedynie do jednej osoby, która była adresatką listu znajdującego się w kolekcji" - mówi Anna Kotonowicz. "Jednak ze względu na zły stan zdrowia, kontakt z nią był już niemal niemożliwy i nie dowiedzieliśmy się od niej żadnych rewelacji" - dodaje.

Liczący przeszło 150 obiektów zbiór znaczków, listów i kopert z czasów Powstania Warszawskiego została zakupiona na aukcji w filatelistyczno-numizmatycznym domu aukcyjnym Ulrich Felzmann Briefmarken Auktionen w Dusseldorfie 9 lutego zeszłego roku. Zapłacono za nią 190 tys. euro. Unikatowe eksponaty do stolicy przywieziono na początku marca. Sprawa wzbudzała wówczas ogromne emocje.

W walkę o to, by trafiła ona do stolicy i nie została kupiona przez kolekcjonera spoza Polski zaangażowało się prawdziwe "pospolite ruszenie" - m.in. sponsorzy, służby dyplomatyczne (dzięki którym stołeczne muzeum skorzystało z prawa pierwokupu - bez licytacji), a nawet uczniowie wielu warszawskich szkół, którzy przeprowadzili akcję zbierania pieniędzy na jej zakup. W Muzeum Powstania Warszawskiego ekspozycja poczty była prezentowana do 29 września 2008 r.