"Doktor Halina” opowiada o życiu Haliny Szwarc, która podczas wojny działała jako szpieg na rzecz AK, a potem była prześladowana przez UB. Scenariusz spektaklu oparto na opublikowanych w 1999 roku przez Szwarc wspomnieniach. Jego reżyserem jest Marcin Wrona.

To nie jedyna polska produkcja doceniona przez jury 52. edycji nowojorskiego festiwalu produkcji telewizyjnych i radiowych New York Festivals. Wśród nagrodzonych znalazł się jeszcze spektakl Małgorzaty Imielskiej pt. "Sprawa Emila B”, czyli opowieść o 17- letnim Emilu Barchańskim, ofierze stanu wojennego, który w1982 r podłożył ogień pod pomnik Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie. W spektaklu zagrali m.in. Krzysztof Piątkowski, Maria Ciunelis i Olgierd Łukaszewicz.

Jury nagrodziło też film dokumentalny "Zabierz mnie stąd" w reżyserii Igora Mołodeckiego, "Po tamtej stronie" w reżyserii Vity Żelakevicute - dokument o życiu codziennym więźniów w rosyjskim więzieniu - oraz cykl programów "Sztuka ekranowana", w którym zaprezentowano sylwetki polskich artystów.

New York Festivals to konkurs, w którym nagradzane są produkcje radiowe i telewizyjne z różnych krajów, tworzone przez nadawców publicznych i prywatnych. Nagrody przyznawane są m.in. za filmy dokumentalne, spektakle telewizyjne, programy informacyjne, rozrywkowe, promujące osiągnięcia nauki i techniki.