27 stycznia 1945 roku żołnierze frontu ukraińskiego około południa oswobodzili centrum Oświęcimia. W kilka godzin później - obozy koncentracyjne Auschwitz i Birkenau. Dziś mijają 64 lata od tego wydarzenia.

Od rana w Oświęcimiu trwają obchody rocznicowe. Delegaci składają kwiaty w miejscach, gdzie więźniowie ginęli i pracowali: m.in. pod ścianą śmierci, masowej mogile na Zasolu i przed zakładami chemicznymi - dawną fabryką IG Farben. Odbędzie się również uroczysta msza w intencji ofiar. Po południu uroczystości przeniosą się do byłego obozu Birkenau. Spod Bramy Śmierci pod Pomnik Ofiar Obozu przejdzie Marsz Pamięci, w którym wezmą udział byli więźniowie, duchowni, delegaci z kilku krajów oraz młodzież.

Tegoroczne obchody są skierowane przede wszystki do młodzieży, a główne uroczystości odbędą się w I Liceum Ogólnokształcącym. Uczniowie oświęcimskich szkół średnich spotkają sie również z byłymi więźniami i poznają historię sześciu osób, które były uwięzione w gettach, obozach pracy i zagłady.

Obóz Auschwitz działał od czerwca 1940 do stycznia 1945 roku. W tym czasie Niemcy zgładzili w nim około półtora miliona osób z całej Europy.