1. Odtwarzacz mp3 - przedmiot wręcz obowiązkowy, modne wcześniej discmany odchodzą w niepamięć.
2. Telefon komórkowy - ma go dziewięciu na dziesięciu nastolatków, dla rocznika '89 komórka staje się wymarzonym prezentem komunijnym.
3. Pegasus - najsłynniejsza konsola do gier telewizyjnych, przedmiot pożądania większości chłopców.
4. Tamagotchi - wirtualnym zwierzątkiem opiekował się każdy, karmił, mył, sprzątał po nim i wylewał łzy, gdy dobiegał końca jego żywot.
5. The Sims - najsłynniejsza gra komputerowa, czasami nazywana wręcz grą w Boga. Pozwala na wykreowanie i kontrolowanie życia wirtualnych ludzi.
6. "Władca Pierścieni" - największy przebój kinowy XXI w.. Wizerunki hobbitów, krasnoludów, czy elfów pojawiają się wszędzie, a książki Tolkiena wracają do łask.
7. Harry Potter - książki i filmy o młodym czarodzieju zna każdy 20-latek. Od 2000 roku, gdy w Polsce wydana zostaje pierwsza książka, panuje potteromania.
8. "Król lew” - film animowany ze studia Walta Disneya uczy młodych ludzi optymizmu i filozofii życiowej: hakuna matata - czyli "nie martw się".
9. "Słoneczny patrol” - amerykański serial z roznegliżowaną Pamelą Andreson i przystojnymi ratownikami podnosi ciśnienie tysiącom nastolatków.
10. "Wojownicze żółwie ninja” - historia zmutowanych żółwi wyszkolonych na wojowników ninja. Powstał serial telewizyjny, filmy pełnometrażowe, nawet albumy, które uzupełniało się naklejkami
11. "Czy wydra wygra” - do oglądania telepuzzli z Panem Japą w porannym programie 5-10-15 zasiadały tysiące dzieci.
12. Smurfy - losy niebieskich stworzonek w białych czapkach pokolenie '89 śledziło przed tewizorem od najmłodszych lat.
13. McDonald - happy meal stał się wymarzonym posiłkiem dziecka w latach 90-tych, a urodziny w restauracji - symbolem nowoczesności i statusu.
14. Jo-jo - ta popularna zabawka przeżywała renesans w latach 90-tych. Świecąca, kolorowa, najlepiej wyposażona w specjalny silniczek stała się atrybutem wyluzowanego nastolatka.
15. Kolorowe karteczki z notesów - historyjki z gum Donaldów, czy naklejki z gum Turbo odchodzą w niepamięć. Dzieci z pokolenia '89 ogarnia szał na kolorowe karteczki z notesów, a na korytarzach szkolnych kwitnie handel wymienny.
16. Spice Girls, Backstreet Boys i Just5 - moda na girls i boysbandy dociera do Polski, w 1997 roku nasi nastolatkowie doczekują się ich rodzimego wydania, a "Kolorowe sny” stają się szlagierem na dyskotekach.
17. Martensy - moda na te kultowe buty z żółtą nitką nie mija, a rodzice nadal nie potrafią zrozumieć dlaczego takie buty aż tyle kosztują.
18. "Czarodziejka z księżyca” - animowany serial o nastolatkach będących ziemskimi reinkarnacjami opiekunek planet, wojowniczek z Księżycowego Królestwa.
19. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - pierwszy raz zagrała, gdy mieli 4 lata. Towarzyszy im do dziś.
20. Przystanek Woodstock - obecność na tym kilkudniowym, obrosłym legendą, festiwalu stała się mrocznym przedmiotem pożądania nastolatków z pokolenia '89.

Urodziłeś się w 1989 roku i uważasz, że zabrakło czegoś na naszej liście? Uzupełnij nasz kultowy kanon i uzasadnij swój wybór.

spoleczenstwo@dziennik.pl