Pierwsza relacja "po śląsku" z meczu Ruch Chorzów - Górnik Zabrze zostanie pokazana pod koniec lutego. Najpierw transmisję meczu "na żywo" będzie można zobaczyć Canal+. "Pomysł zrodził się w luźnej rozmowie z Francoisem Ramaelem, który opowiadał mi o regionie w północnej Francji, podobnym w wielu aspektach do naszego Śląska. To on rzucił propozycję, by relacjonować mecze z gwarowym komentarzem " - mówi DZIENNIKOWI Janusz Basałaj, redaktor naczelny Orange Sport.

Na razie nie zdradza, kto będzie komentatorem. Wiadomo, że w gre wchodzą BogdanaKalus, znany m.in. z serialu "Ranczo" oraz pochodzący z Zabrza szkoleniowiec Jan Żurek, który jest dziś ekspertem Orange Sport w meczach ligowych.

Komentarze w gwarze śląskiej pojawią się wkrótce w relacjach ze wszystkich spotkań drużyn ze Śląska. Obecnie w piłkarskiej ekstraklasie gra ich pięć: Odra Wodzisław, Piast Gliwice, Polonia Bytom, Ruch Chorzów i Górnik Zabrze. "Traktujemy ten eksperyment bardzo poważnie. Chcemy w ten sposób uhonorować naszych ślaskich kibiców" - mówi Basałaj.

Specyficzny język Ślązaków coraz mocniej szturmuje telewizję. Od kilku lat telewizyjna "Dwójka" emituje serial o typowej śląskiej rodzince pt."Święta wojna", gdzie większość bohaterów "godo" po śląsku. Programy w języku śląskim nadaje też regionalna telewizja Silesia. Jednym z ostatnich jej pomysłów było wyemitowanie telenoweli "Niewolnica Isaura" z tłumaczeniem w języku śląskim.