38 procent Polaków nie chodzi do lekarza, kiedy odczuwa pierwsze dolegliwości zdrowotne - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez TNS OBOP wśród 1005 Polaków w wieku od 15 lat wzwyż.

33 procent respondentów przyznało, że lekarza odwiedza wówczas, gdy leczenie na tzw. własną rękę (lekami bez recepty, medycyna ludowa itp.) było bezskuteczne. "Wyniki tego badania potwierdzają potrzebę organizowania programów, których celem jest zmiana złych nawyków w zakresie profilaktyki oraz leczenia" - mówi profesor Barbara Zahorska-Markiewicz. "Okazuje się bowiem, że pacjenci bardzo często unikają wizyt u lekarzy, nie doceniając rangi problemów, takich jak np. otyłość, a w przypadku innych dolegliwości np. urologicznych - odczuwają wstyd i strach przed kontaktem ze specjalistami" - dodaje lekarka.

Wyniki tego badania potwierdzają dane dotyczące ilości zażywanych przez Polaków lekarstw bez recepty. Mamy pod tym względem pierwsze miejsce w Europie. Najczęściej stosujemy leki przeciwbólowe. Według badania z 2008 roku, przeprowadzonego na zlecenie Towarzystwa Badania Bólu, sięgnęło po nie aż 54 procent osób, które w ciągu ostatniego roku odczuwały silne dolegliwości bólowe, a aż blisko dwie trzecie cierpiących z bólu nigdy nie idzie do lekarza.