Takie optymistyczne dane wynikają z internetowego badania przeprowadzonego przez portal wynagrodzenia.pl. Wzięło w nim udział 58 tysięcy internautów, głównie młodych ludzi z wyższym wykształceniem.

Stąd wiadomo, że Polacy w ubiegłym roku zarabiali coraz lepiej. Średnia pensja brutto to 3,8 tysiąca złotych - czyli ponad 600 złotych więcej niż w 2007 roku. Mniej osób może się "pochwalić"zarobkami słabszymi niż 2,5 tysiąca złotych - spadek z 40 do 27 procent badanych. Niemal co dziesiąty zatrudniony dostał w ubiegłym roku podwyżkę. Szokuje także liczba zarabiających ponad 10 tysięcy. Taką pensję zadeklarowało 11 procent badanych!

Ubiegły rok był czasem prawdziwych żniw dla osób pracujących w bankowości. Średnie zarobki w tej branży wzrosły o ponad 29 procent i wyniosły prawie 5 tysięcy złotych. Również w budownictwie dobrze się działo - wzrost o 27 procent. Średnia pensja budowlańca wyniosła 4,2 tysiąca złotych.

Jednak pierwszeństwa nie oddały dwie branże - informatyczna i telekomunikacjna. Średnia pensja to odpowiednio 5-5,5 tysiąca złotych. Najmniejsze zarobki deklarowali zaś pracownicy związani z kulturą i sztuką bo tylko 2,5 tysiąca złotych. Badanie pokazało również, że więcej zarobić można w firmie zagranicznej (5,3 tysiąca złotych), niż polskiej (3,2 tysiąca złotych). Zwłaszcza kadra kierownicza odczuje różnicę pracując dla obcego kapitału - dyrektorzy i menedżerowie w zagranicznych firmach zarabiają dwa razy więcej niż w polskich.

Warto też pamiętać, że wykształcenie popłaca. Średnie zarobki osób z wyższym wykształceniem to 4,4 tysiąca złotych. Ci, którzy skończyli tylko podstawówkę czy szkołę zawodową, zarabiają nie więcej niż 2,2 tysiąca złotych.

Nic nie zmienia się jeśli chodzi o pryzmat Warszawy jako miejsca największych zarobków. To dzięki niej województwo mazowieckie również jest cały czas na topie. Ile płacą średnio w stolicy? Około 6 tysiący złotych. Dla porównania w województwie pomorskim średnie zarobki to 4 tysiące złotych, dolnośląskim - 3,9 tysiąca złotych, małopolskim - 3,6 tysiąca złotych. Najmniej zarabiają mieszkańcy województwa podkarpackiego (2,6 tysiąca złotych), lubelskiego (2,8 tysiąca złotych) i podlaskiego (2,9 tysiąca złotych).