Z danych przedstawionych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego wynika, że 20,5 miliona Polaków korzystających w ubiegłym roku z krajowych lotnisk to bardzo dobry wynik - o ponad 1,5 miliona lepszy niż w 2007 roku.

Jeśli chodzi o lotniska obsługujące największą liczbę pasażerów, to oczywiście liderem nadal jest warszawskie Okęcie, przez które w ubiegłym roku przewinęło się prawie 9,5 miliona osób. Na Okęciu jednak nie przybywa pasażerów - konkurencja w postaci krajowych lotnisk lokalnych nie śpi. Choćby Poznań i Bydgoszcz, gdzie zarządy lotnisk za ubiegły rok mogą pochwalić się wzrostem liczby pasażerów o 45 procent. Podobnie jest w Szczecinie - ruch zwiększył się tam o 30 procent.

Źle się za to dzieje w krakowskich Balicach. Z tamtejszego lotniska korzysta coraz mniej Polaków (14-procentowy spadek). Odwieczny rywal Balic - katowickie Pyrzowice chwalą się za to 22-procentowym wzrostem. Skąd takie kłopoty lotniska w Balicach? Wielu ekspertów winy szuka w wysokich opłatach dla przewoźników - z tego właśnie powodu n.in. Germanwings i SkyEurope przenieśli się do Pyrzowic.