List do do prezesa sieci UPC Simona Boyda podpisało 17 senatorów PiS. ”O ile pan prezes nie przywróci Telewizji Trwam w sieci kablowej UPC Polska, będziemy musieli podjąć parlamentarne interpelacje i żądać interwencji rządowej, nie wyłączając wniosku o cofnięcie koncesji na telewizyjny przekaz kablowy przyznany UPC Polska” - zagrozili.

Wśród sygnatariuszy są Ryszard Bender, Czesław Ryszka i Tadeusz Skorupa. Ich zdaniem ”kilka milionów Polaków pozbawionych zostało możliwości oglądania jedynej katolickiej, religijnej ogólnopolskiej telewizji”.

19 stycznia sieć UPC wyłączyła Telewizję Trwam z powodu wygaśnięcia umowy z nadawcą. Miesiąc wcześniej stację ojca Tadeusza Rydzyka operator usunął z oferty cyfrowej. W to miejsce pojawił się kanał Religia.tv.

"Dopiero dzień przed wyłączeniem kanału z oferty analogowej Telewizja Trwam wyraziła gotowość podjęcia rozmów na temat przywrócenia stacji do naszej oferty. Obie strony chcą nadal współpracować" - mówi Patrycja Gołos, szefowa działu komunikacji w UPC Polska. Dodaje, że rozmowy trwają.

UPC Polska to największy operator kablowy w kraju, dociera do około miliona abonentów. "Dostęp do stacji miało 700 tysięcy klientów, co nie znaczy, że wszyscy ją oglądali" - wyjaśnia Gołos. Twierdzi, że gdy Telewizję Trwam usunięto, niewielu abonentów skorzystało z regulaminowej możliwości zerwania umowy z UPC (mogą tak zrobić, gdy operator sam zmienia ofertę, której dotyczy umowa).

"Na razie petycję senatorów znamy jedynie z prasy. Gdy ją otrzymamy, odpowiemy na nią autorom" - mówi Patrycja Gołos.