"Upamiętnieni zostali Polacy, byli więźniowie niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych podczas II wojny światowej" - mówi historyk z Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau Adam Cyra.

Rotmistrz Witold Pilecki dobrowolnie stał się więźniem Auschwitz, gdzie stworzył konspirację wojskową. Był bohaterem Polskiego Państwa Podziemnego. Dzięki niemu alianci otrzymywali relacje o zbrodniach załogi SS. Zbiegł z obozu Auschwitz wiosną 1943 roku. W szeregach AK uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Był więźniem obozów jenieckich w Lamsdorf i Murnau, a także oficerem II Korpusu Polskiego we Włoszech. Po wojnie skazany za współpracę z władzami emigracyjnymi, jako "wróg Polski Ludowej", na karę śmierci. Wyrok został wykonany w więzieniu na Mokotowie 25 maja 1948 roku.

Józef Władysław Wolski był historykiem, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. 6 listopada 1939 roku, wraz z 182 innymi osobami, został aresztowany w przez hitlerowców podczas Sonderaktion Krakau i do 1941 r. był więziony w obozach koncentracyjnych. Po zwolnieniu z KL Sachsenhausen podjął działalność w tajnym nauczaniu na uniwersytecie. Po wojnie powrócił do pracy na UJ. W 65. rocznicę wydarzeń Sonderaktion Krakau, 6 listopada 2004 roku, był ostatnim żyjącym spośród aresztowanych. Zmarł w 2008 roku.

Biskup Ignacy Jeż przyjął święcenia kapłańskie w 1937 roku i podjął pracę duszpasterską jako wikariusz w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Hajdukach Wielkich (obecnie Chorzów Batory). W sierpniu 1942 roku został aresztowany przez gestapo. Trafił do KL Dachau. Powrócił do Polski w maju 1946 roku. W czerwcu 1972 roku został pierwszym biskupem nowej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Zmarł 16 października 2007 roku w klinice Gemelli w Rzymie.

Stanisława Maria Sawicka była kierowniczką Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Niemcy więzili ją w KL Ravensbrueck. Zmarła w 1982 roku.