"Polska jest dumna z wizerunku kraju kochającego wolność i potrafi się nią dzielić. Hasłem rocznicy 1989 r. niech będzie zatem <Wolność made in Poland>" - ogłosił w Sejmie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Hasło powstało w MSZ. Ma na całym świecie wypromować Polskę jako kraj, w którym 4 czerwca 1989 r. - w dniu pierwszych częściowo wolnych wyborów - rozpoczął się proces demontażu komunizmu. Dlatego ma dwie wersje - polską i angielską: "Freedom made in Poland".

Wielkie przygotowania do obchodów rocznicy przemian w Polsce i pamiętnej Jesieni Ludów 1989 roku już się rozpoczęły. Premier powołał już komitet organizacyjny, w skład którego wchodzą przedstawiciele jego kancelarii, urzędu do spraw kombatantów oraz ministerstw: spraw zagranicznych, obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji oraz kultury. "Chcemy zaakcentować rolę Polski, to że od Polski wszystko się zaczęło" - mówią urzędnicy MSZ.

Rocznicowe imprzy odbywać się będą na całym świecie. W planach są wystawy, parady, koncerty, spotkania ze znanymi osobami i festiwale filmowe. Kancelaria premiera chce też zaprosić do Polski przywódców najważniejszych państw świata.