Najwięcej dłużników mieszka na Woli (4156). Na drugim miejscu jest Mokotów (3781), a dalej Praga-Północ (2892). Na koniec 2007 r. łączne zadłużenie wszystkich mieszkań komunalnych w stolicy sięgało prawie 158 mln zł. Dane za ub. rok nie zostały jeszcze opracowane, jednak z analiz ratusza wynika, że dłużników nie przybywa już w takim tempie, jak miało to miejsce kilka lat temu.

"W zasobach miasta jest ponad 99 tys. lokali komunalnych" - mówi dyrektor biura polityki lokalowej stołecznego Ratusza Beata Wrońska-Freudenheim.

Z danych Biura Porad Obywatelskich wynika, że najczęstszą przyczyną zaniechania wnoszenia opłat za mieszkanie jest trudna sytuacja finansowa oraz brak wiedzy na temat konsekwencji zadłużenia mieszkania. Znaczna część osób przestała płacić czynsz także z powodu nagłej choroby i pogorszenia stanu zdrowia, przeznaczając pieniądze w pierwszej kolejności na leczenie.

Tylko 6 proc. osób jako przyczynę powstania zadłużenia wskazało podwyżkę czynszu.

W październiku 2008 r. Rada Warszawy zdecydowała, że podstawowa stawka czynszu w mieszkaniach komunalnych w stolicy będzie od stycznia br. wynosić 6 zł za mkw., a nie jak uprzednio - 2 zł.