"Po pięciu miesiącach burzliwych negocjacji możemy powiedzieć, że prace projektowe ruszają na dobre" - mówi Paweł Barański, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta. "Po raz pierwszy siedzimy po jednej stronie stołu" - wtóruje mu Kerez.

Teraz, w okresie ośmiu tygodni, szwajcarski architekt ma przedstawić projekt muzeum wraz z siedzibą Teatru Rozmaitości. "Wykonałem studium wykonalności, z którego wynika, że jest to możliwe" - mówi Kerez. Jednak podczas rozmów ustalono, że zaprojektowaniem samego teatru, tzw. Blackboxu zajmie się pracownia Stefana Kuryłowicza. Scena wraz z zapleczem technicznym zajmie 1000m kw i zostanie wkomponowana w budynek od kondygnacji od -1 do 1 wewnętrznej części zachodniego skrzydła budynku.

"To najlepsze miejsce, ponieważ teatr nie wymaga dobrego oświetlenia, a jest to najgorzej oświetlona część budynku" - tłumaczy Piotr Kuczyński z pracowni APA Kuryłowicz. - "Nie można go umieścić od strony Marszałkowskiej, tam nie można dostatecznie zagłębić budynku".

O zleceniu tej pracowni wykonania tego elementu projektu zdecydowało jej doświadczenie. "Dysponujemy zespołem, który projektował budynek Narodowego Forum Muzycznego we Wrocławiu i to oni zajmą się Teatrem Rozmaitości" - mówi Kuczyński.

Teatr w żadnym stopniu nie wpłynie na pogorszenie warunków dla wystaw muzeum. "Najważniejsza dla MSN jest ekspozycja na najwyższym piętrze, gdzie specjalnie dla muzeum zaprojektowałem sufit, który zapewni odpowiednie oświetlenie wystaw" - mówi Kerez.

Wbrew spekulacjom honorarium architektów nie wzrośnie. "Projekt będzie kosztował 26 mln zł tak jak wcześniej ustaliliśmy" - zaznacza Kerez.

Teraz pozostaje jedynie korekta harmonogramu, bowiem ten zakładał że do końca 2008 r. projekt będzie skończony. "Kiedy otrzymamy gotową koncepcję stworzymy nowy harmonogram" - mówi Barański. - "Zaprosimy wtedy także przedstawicieli MSN i TR by doprecyzować ich wymagania co do organizacji przestrzeni wewnątrz budynku".

Muzeum będzie miało trzy kondygnacje tak jak w zwycięskim projekcie, 35 tys. m kw powierzchni, a wg. optymistycznych planów rozpoczęcie budowy na pl. Defilad nastąpi się w I kwartale 2011 r.