W ciągu dekady zmieniły się proporcje wśród polskich alkoholików. W latach 90-tych na dziesięć pijących mężczyzn przypadała jedna kobieta. Teraz na trzy uzależnione osoby, jedna to kobieta.

Jak podaje dzisiejszy "Nasz Dziennik" w latach 2005-2007 w Polsce zanotowano 153 tys. kobiet uzależnionych od alkoholu. Według cytowanych przez gazetę badań kolejne 6 proc. pije w sposób ryzykowny i na granicy uzależnienia, a od 4 do 7 proc. pań ma problemy związane z nadużywaniem alkoholu. Co dziesiąta Polka w wieku 18-29 lat wypija rocznie ponad 7,5 l czystego alkoholu.

Wiadomo też, dlaczego widok pijanej kobiety na ulicy nie jest tak częsty jak widok mężczyzny. Okazuje się, że panie wolą pić w samotności. "Dużo kobiet pije <<po cichu>>, są z tzw. porządnych domów, gdzie niczego im nie brakuje. I chyba wtedy głównym powodem, dla którego sięgają po kieliszek, jest samotność" - czytamy w "Naszym Dzienniku".

Bardzo szybko rośnie też liczba pijących nastolatek. Według Europejskiego Programu Badań Szkolnych na temat Alkoholu i Innych Narkotyków przeprowadzone polskie nastolatki płci pięknej są w pierwszej trójce wśród 35 sklasyfikowanych państw pod względem rozpowszechnienia częstego picia alkoholu (przynajmniej raz w miesiącu). Chłopcy są w pierwszej piątce.

>>> SPRAWDŹ, czy i ty jesteś już alkoholikiem