Szefowie niektórych więzień uważają, że mają prawo podglądać, co dzieje się w ubikacji więźnia, inni, że nie. Pazik popełnił samobójstwo właśnie w tzw. kąciku sanitarnym - przywiązał pętlę do przylegającej do kącika kraty przedsionka wejścia do celi i powiesił się, wykorzystując fakt, że kamera nie obejmuje tego obszaru.

Tymczasem w zeszłym roku kierownictwo Centralnego Zarządu Służby Więziennej dostało wyraźne ostrzeżenie przed takim scenariuszem - inny zabójca Krzysztofa Olewnika Sławomir Kościuk powiesił się dokładnie tak samo, w tym samym więzieniu. Ta śmierć wywołała burzę. Więziennicy tłumaczyli, że nie mogą podpatrywać ubikacji, bo w tej sprawie interweniował rzecznik praw obywatelskich - rzekomo żądający poszanowania intymności dla osadzonych. Okazało się jednak, że to nieprawda, bo RPO nie chciał tylko kamer w łaźniach i celach ogólnych.

Mimo to nawet dziś przedstawiciele więzień zasłaniają się rzecznikiem. "Obraz z kamery obejmuje całą salę, oprócz kącika sanitarnego, zgodnie z interwencją rzecznika praw obywatelskich" - powiedział DZIENNIKOWI Paweł Gawrosiński, rzecznik więzienia w Piotrkowie Trybunalskim, najnowocześniejszego zakładu karnego w Polsce.

Tymczasem nie ma żadnych prawnych przeszkód, aby kącik sanitarny obserowować i w razie czego natychmiast interweniować, jeśli więzień zacznie się podejrzanie zachowywać. Niektórzy dyrektorzy, po dokładnej lekturze przepisów, nie mają żadnych z tym problemów.

"Cele są monitorowane, kącik sanitarny również, z tym że osadzony może częściowo przesłonić się zasłonką" - mówi DZIENNKOWI Krzysztof Strzyżewski, dyrektor zakładu karnego w Barczewie. "Strażnik zawsze wie, co robi więzień. Wszystkie sprzęty są przytwierdzone do podłoża, tak aby nie można było nimi rzucać lub ich zniszczyć. Krótko mówiąc, nie da się z nimi nic zrobić" - dodaje Strzyżewski.

"Służba Więzienna nie działa dobrze. To skandal, 10 miesięcy zostało zmarnowane" - mówi DZIENNIKOWI Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich. Zapowiada, że osobiście zbada sprawę ochrony więźniów niebezpiecznych i zaproponuje konkretne przepisy dotyczące monitoringu w celach.