"Uznaliśmy, że Magda Jethon będzie lepszym dyrektorem na te trudne czasy" - powiedział p.o. prezes zarządu Polskiego Radia Robert Wijas.

Decyzję ostro krytykuje wiceprzewodniczący rady nadzorczej Polskiego Radia. Bogusław Kiernicki zapowiedział, że część rady na pewno będzie się domagała wyjaśnień. "Czekamy na zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia rady nadzorczej, o które wnioskowaliśmy tydzień temu" - stwierdził.

Przyznał też, że nie wie, czy decyzję o wymianie szefa Trójki podjął sam p.o prezes Robert WIjas, czy też cały zarząd. A to istotne, bo - jak podkreślił - część rady zaskarżyła powołanie Wijasa, argumentując, że dostał zbyt mało głosów.

Zamieszanie z wypłatami

Nad głową Skowrońskiego zebrały się czarne chmury, gdy "Gazeta Wyborcza" opublikowała wyniki audytu przeprowadzonego w Polskim Radiu na polecenie ministra skarbu. Miała się w nim znaleźć informacja o nieprawidłowościach przy wypłacie honorariów dla Skowrońskiego. Chodzi o to, że były już szef Trójki miał osobiście zatwierdzać wypłatę własnych honorariów np. za przeprowadzony wywiad. A mógł to robić tylko prezes zarządu.

>>> Rada nadzorcza broni szefa Trójki

Sam Skowroński odpierał oskarżenia. "Te zarzuty się nie potwierdzą, bo nieprawda nie może się potwierdzić chyba, że u Orwella" - mówił po publikacji wyników audytu.

>>> Luiza Zalewska o Krzysztofie Skowrońskim

Audyt przeprowadzała firma zewnętrzna i badała wydatki publicznego radia od 1 stycznia 2006 do 30 września 2008 roku. Kontrolerzy wykryli "bałagan finansowy", a przeprowadzona w 2007 roku restrukturyzacja nie doprowadziła do zmniejszenia, ale zwiększenia kosztów spółki. W ramach zwolnień grupowych zwolniono 295 osób, ale na ich miejsce przyjęto blisko 200 i podwyższono pensje o kilkanaście procent.

Jethon szefową

Magda Jethon była związana z Trójką od lat 70. Prowadziła tam wiele autorskich audycji, m.in. "Pani Magdo, pani pierwszej to powiem", "Twarzą w twarz", "Klub Trójki”. Ze stacji odeszła w 2006 roku w atmosferze konfliktu z Krzysztofem Skowrońskim. Przeszła wówczas do Radia Bis.