Wichura w Polsce, tysiące ludzi bez prądu

Michał Pietrzak | 2007-10-12 15:05 | Aktualizacja: 19:56

Nad północną Polską wciąż szaleją wichury. Na razie nie ma doniesień o ofiarach, ale tysiące Polaków jest bez prądu. Żywioł powala słupy wysokiego napięcia i zrywa linie energetyczne. Energetycy i strażacy non stop usuwają skutki żywiołu, ale prognozy nie są obiecujące. Wichura utrzyma się do poniedziałku.
Prądu nie ma 10 tys. mieszkańców Podlasia i Warmińsko-Mazurskiego. Bez zasilania jest tam około 120 stacji transformatorowych. W czasie, gdy jedne są na bieżąco naprawiane przez energetyków, drugie tracą zasilanie na skutek przerwanych linii. Strażacy nie nadążają z usuwaniem powalonych na linie energetyczne drzew i konarów.

Na Pomorzu wichura wyrządziła duże straty w okolicach Gdańska, Słupska oraz Koszalina, w którego rejonie 46 miejscowości jest bez prądu. Wyłączonych tam było ponad 100 linii energetycznych. Tylko na Kaszubach prądu nie ma około 3000 mieszkańców. Koncern energetyczny Energa, który obsługuje ten rejon, przestrzega: "Apelujemy do wszystkich osób, które zauważą zerwane przewody lub połamane słupy energetyczne, o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu linii i urządzeń energetycznych. Prosimy o niezwłoczne zgłaszanie wszelkich niepokojących faktów pracownikom pogotowia energetycznego pod nr telefonu 991" - mówi Beata Ostrowska, rzecznik prasowy koncernu. 120 brygad naprawczych tej firmy pracuje od wczoraj non stop.

Wczoraj wichura sięgnęła 11 stopni w skali Beauforta (wiała z prędkością około 110 kilometrów na godzinę). Żywioł pozbawił wtedy prądu 20 tys. mieszkańców woj. pomorskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Część szkód naprawiono, ale dziś pojawiły się nowe, bo wiatr przybrał na sile. Teraz w niektórych rejonach Polski wiatr wieje z prędkością 120 kilometrów na godzinę (12 stopni w skali Beauforta).

Biuro prognoz ostrzega, że w nocy wiatr wciąż będzie bardzo silny. W porywach może osiągać prędkość od 70 do 100 km/h.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

zdjęcie autora

Autorem tekstu jest

Michał Pietrzak

Źródło: dziennik.pl

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV