Groźna sekta scjentologów działa w Polsce

Radosław Gruca | 2007-10-13 14:07 | Aktualizacja: 22:26

Scjentolodzy, sekta oskarżana o pranie mózgów, wyłudzanie pieniędzy i przenikanie do struktur władzy, działają bez przeszkód w Polsce. DZIENNIK odnalazł w Warszawie miejsce, gdzie szkoli się i werbuje nowych członków. Służby, które powinny monitorować sektę, nie robią nic.

reklama


Wiem z całą pewnością, że scjentolodzy działają już w Polsce, bo w ramach prowokacji dziennikarskiej brałem udział przez jakiś czas w ich szkoleniach. Otwarcie polskiej misji nadzoruje zwierzchniczka oddziału w Salzburgu Anke Schubotz. W lutym w tym celu wizytowała Warszawę. Wydawała polecenia, jak ma wyglądać oficjalna inauguracja działalności scjentologów w Polsce.

Jej polską podwładną jest Hanna Garbalska, 26-letnia aktywistka młodzieżówki PSL, która w grudniu ubiegłego roku otworzyła Krajowe Centrum Humanitarnych Wolontariuszy. I właśnie w tej najniższej w hierarchii jednostce Kościoła scjentologicznego szkoliłem się ponad miesiąc. Po szkoleniu miałem zacząć pracę w pierwszej legalnej misji Kościoła scjentologicznego.

Pranie mózgów, samobójstwa, tajemnicze śmierci

Ta sekta jest wyjątkowo bezwzględna, jeśli chodzi o wyłudzanie pieniędzy od swoich wyznawców. Scjentolodzy stosują w tym celu wyrafinowane techniki psychomanipulacyjne. Swoich adeptów totalnie podporządkowują rozkazom zwierzchników. Wielu byłych członków Kościoła straciło w ten sposób całe majątki, niektórzy popełniali samobójstwa lub ginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Z organizacją przez wiele lat walczyły państwa europejskie, przede wszystkim Francja, Wielka Brytania i Niemcy. Niemcy traktują ten Kościół jako niebezpieczny ruch polityczny.

"Ich ambicje są wielkie, kilka lat temu chcieli osiedlić się w Albanii i stworzyć tam własne państwo" - tłumaczy DZIENNIKOWI Ursula Anders, była deputowana do Bundestagu. Nowych członków do Kościoła przyciągają światowe gwiazdy kina i estrady. Jego ikoną jest supergwiazdor Tom Cruise, a znanymi członkami muzyk Chick Corea czy aktor Jonh Travolta.

O ile inne sekty kuszą przeważnie ludzi o niższej kondycji społecznej, o tyle scjentolodzy łowią w swoje szeregi ludzi wpływowych. "Popularyzują swoją działalność w szeregach tzw. białych kołnierzyków, a nawet w strukturach państwowych" - ostrzega w DZIENNIKU ks. Tomasz Alexiewicz, były szef Dominikańskiego Ośrodka Informacji o Sektach.

Służby nic nie wiedzą

Pytałem służby państwowe, od Komendy Głównej Policji przez MSWiA aż po Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, o to, czy w jakikolwiek sposób monitorują działalność międzynarodowej organizacji, uważanej za bardzo groźną. Wszystkie te instytucje potwierdzały, że znają zagrożenie, ale nikt nie wiedział, że scjentolodzy mają już w Polsce zorganizowaną placówkę.

A niebezpieczeństwo znane było już kilkanaście lat wcześniej. "Religijną mafią" nazywał scjentologów specjalny raport o stanie bezpieczeństwa państwa z 1995 roku wykonany dla Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Mimo to sekta przez kilka ostatnich miesięcy urosła w siłę i najprawdopodobniej w niedługim czasie zacznie działać legalnie. "Przygotowujemy w tej chwili dokumenty do rejestracji Kościoła. Wierzę, że Kościół w Polsce się przyjmie" powiedziała DZIENNIKOWI Garbalska.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
zdjęcie autora

Autorem tekstu jest

Radosław Gruca

Źródło: dziennik.pl
Wypowiedzi: 16
 • ~Polak i Katolik2013-04-23 11:15

  Wybić wszystkich scjentologów

 • ~anonim2013-02-11 10:59

  Prześladowanie to ich główne motto ciekawe które gwiazdeczki w Polsce należą do tej sekty? Buractwo

 • ~Johny Mnemonic2013-02-09 04:08

  Wyłudzają kasę zapraszając na kursy doskonalenia umysłu,a potem każą sobie płacić kilka tyś $ za 1 kurs,biegasz za kluczem,pierwszy,drugi,trzeci kurs,klucz niby jest na następnym,w końcu go dostajesz,jest to jedna informacja,ale jest jeszcze następna część klucza,wszystko ma niby pomóc w rozwoju duchowym,ale jest to wyciąganie kasy

 • ~gosiacz3k2012-07-07 02:34

  psychole

 • ~gość2012-07-04 14:16

  ciekawe co na to druga władza w Polsce nasi kochani biskupi i kardynałowie. Ciekawe czy nakażą rządowi wprowadzenie ustawy zakazującej działalność scjentologów w Polscy, czy też zamieżaja czerpać korzyści finansowe z jej istnienia, zresztą jak w każdej innej sytuacji?

 • ~Dorota2012-07-03 08:40

  Wszystkich którzy uważają że scjentologia to religia jak inne ostrzegam. To nie religia tylko sekta i niech nikt wam inaczej nie próbuje wmówić. Założył ją gość piszący sciens fiction a tajemnica tej wiary jest jakiś gość z kosmosu, który chciał zawładnąć ziemią. Oczywiście oficjalnie tego nie mówią, wabią a później się zaczyna. żyjesz w ich społeczności, bez nikogo spoza sekty. Jesteś śledzony, na twój temat zbieraja materiały a jak chcesz odejść lub zaczynasz wątpić zaczyna się szantaż, śledzenie i zastraszanie. Straszne, nikt mi nie powie żde tak działa kościół jakikolwiek!!! Ludzie nawet z nimi nie gadajcie, nic, nul, zero!

 • ~kacha332012-04-20 20:00

  BANDA ZŁAMASÓW!!!

 • ~Danuta2011-09-22 12:39

  Bardzo groźna sekta.Jeśli nie masz już nic do sprzedania a rodzina cie wydziedziczyła, scjentolodzy pomogą ci wziąć kredyt, najlepe\iej we farankach szwajcarskich a wtedy nie wiadomo czy starczy ci życia żeby pracować i go spałacić.Ludzie nie dajcie sie omamić, mam bezpośredni kontakt z osobą, która od dziesięciu lat nie może uwolnić się od zobowiazań wobec banku , w którym wezieła kredyt dla scjentologów.( oczywiscie ona tylko kupiła ich książki, warte niebotyczna sumę)

 • ~Leno2011-08-14 19:20

  Poczawszy od jaskini... już wtedy kilku cwaniaków pojęło, że może żreć za darmo. Wymyślili wyższą siłę, nazwali ją po swojemu, wmówili głupszym i słabszym swoją rację i stali się szamanami /jak go zwał.../. Wszystkie religie powstają po to, aby doić owieczki. Po co pracować, jak można mieć ciężką kasę za głoszenie jedynie słusznej wiary? I tak jest do dnia dzisiejszego. Rozglądnijcie się wokół siebie...

 • ~waza2011-07-03 12:52

  Tylko frajerów mogą złapać na następne bóstwo.
  Wierzący w cokolwiek gusłowatego , może sie dać załapać.
  Sekciarstwo to cwaniactwo do zdobywania kasy, obojetnie jakiego rodzaju.


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV