Wdowa po Kapuścińskim: Mąż nie był agentem SB

Donat Szyller | 2007-10-13 15:11 | Aktualizacja: 23:55

To kalumnie! - tak o oskarżeniach o współpracę z SB wobec Ryszarda Kapuścińskiego mówi wdowa po pisarzu, Alicja. "Ryszard odpowiedziałby na stawiane obecnie zarzuty słowami: reagowanie na wszelkie tego rodzaju kalumnie byłoby poniżej mojej godności" - dodaje.

reklama


Alicja Kapuścińska mówi, że jej mąż na wiadomość o tym, że jest na liście współpracowników SB, zawsze wzruszał ramionami. Mówił, że umieszczano na niej - jako potencjalnych informatorów - wszystkich dziennikarzy wyjeżdżających za granicę.

Wdowa dodaje, że gdy Kapuściński dowiedział się, że jest na tzw. liście Wildsteina, też tylko wzruszył ramionami. "Przyjął tę informację ze śmiechem. Powiedział: <Oczywiście, że my wszyscy, dziennikarze jeżdżący wtedy za granicę, jesteśmy na tej liście>" - opowiada.

Alicja Kapuścińska tłumaczy, że jej mąż chodził na rozmowy z SB, bo musiał to robić. "Wszyscy korespondenci byli do tego zobowiązani. Musieli po powrocie z zagranicy zdawać relację" - mówi.

O tym, że Kapuściński współpracował z SB, napisał "Newsweek". Tygodnik zaznaczył jednak, że z dokumentów IPN wynika, że pisarz nikomu nie zaszkodził. Godził się na współpracę, bo inaczej nie mógłby jeździć za granicę jako reporter.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
zdjęcie autora

Autorem tekstu jest

Donat Szyller

Źródło: dziennik.pl

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV