O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia w tej sprawie poinformowała w piątek rzeczniczka prowadzącej śledztwo Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, podpułkownik Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska. To właśnie ABW zajmowało się sprawą opcji walutowych po ujawnieniu w 2009 r. związanych z nimi strat wielu spółek. Na początku kwietnia przedstawiciele tej służby poinformowali o zatrzymaniu b. księgowego huty i postawieniu mu zarzutów. Nie została aresztowany, zastosowano wobec niego poręczenie majątkowe.

Reklama

Postępowanie w sprawie związanych z opcjami strat w rudzkiej Hucie Pokój prowadziła Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Wszczęto je w lutym 2009 r. po zawiadomieniu ówczesnych władz spółki. Były główny księgowy był w niej upoważniony do samodzielnego zawierania transakcji dotyczących opcji walutowych. Z zebranego w śledztwie materiału wynika, że na tego typu operacjach Huta Pokój straciła łącznie 129,5 mln zł. W szkodliwe dla spółki transakcje nie były zaangażowane inne osoby.

"Szkoda wynikła z zawierania transakcji opcji walutowych, które nie miały charakteru zabezpieczającego przed ryzykiem kursowym" - wyjaśniła ppłk Koniecpolska-Wróblewska. Huta Pokój w Rudzie Śląskiej działa od 1840 r. Specjalizuje się w produkcji konstrukcji stalowych, blach i kształtowników. Jej głównymi klientami są duże firmy dystrybucyjne i hurtowe. Ponad trzy czwarte sprzedaży trafia na rynek krajowy, reszta do krajów UE.

Skarb Państwa ma obecnie 25,5 proc. akcji Huty Pokój. Na początku marca Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosiło inwestorów do negocjacji ceny kupna pakietu tych akcji. Wpłynęły dwie oferty. Złożyły je: Maksimum sp. z o.o. Holding S.K.A. oraz HW Pietrzak Holding sp. z o.o. z Boryszewa Nowego

Reklama