Jak podkreśla CBOS, opinie o sytuacji politycznej w Polsce cechuje względna stabilność oraz to, że relatywnie niewielu badanych (12 proc.) wypowiada się o niej pozytywnie. Największa grupa krytycznie ocenia sytuację polityczną w kraju (42 proc., od czerwca spadek o 3 punkty) i niemal tyle samo (39 proc.) określa ją jako przeciętną.

Reklama

W porównaniu z poprzednim miesiącem nieznacznie przybyło osób dobrze oceniających sytuację gospodarczą w Polsce (wzrost o 3 punkty, do 20 proc.). Nie zmienił się odsetek badanych uważających, że jest ona przeciętna (40 proc.) i minimalnie zmalał odsetek tych, którzy postrzegają ją jako złą (do 37 proc.).

Warunki materialne gospodarstw domowych respondentów określane są przeważnie jako przeciętne (45 proc.), nieco rzadziej jako dobre (39 proc.). Mniej więcej co szósty Polak (16 proc.) jest niezadowolony ze swojej sytuacji materialnej.

Niemal takie same jak przed miesiącem są również oceny poziomu życia badanych i ich rodzin. Najwięcej osób (47 proc.) ocenia, że żyje im się przeciętnie, około dwóch piątych (39 proc.) deklaruje, że dobrze, a jedna siódma (14 proc.) - że źle.

Stabilne są oceny sytuacji w zakładach pracy. Niemal połowa pracowników (49 proc.)ocenia ją pozytywnie, niespełna jedna piąta (18 proc.) - negatywnie, a prawie jedna trzecia (31 proc.) uważa, że jest ona przeciętna - ani dobra, ani zła.

Reklama

Trochę bardziej optymistyczne niż w czerwcu i najlepsze w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy są przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji w kraju w najbliższym roku. Wprawdzie nadal ponad połowa badanych (51 proc.) sądzi, że nic się w tym zakresie nie zmieni. Ubyło pesymistów (spadek o 5 punktów, do 25 proc.), a przybyło osób uważających, że sytuacja w Polsce się poprawi (wzrost o 5 punktów, do 17 proc.).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 30 czerwca - 6 lipca 2011 roku na liczącej 1080 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.