Policjanci CBŚ od kilku miesięcy rozpracowywali grupę biznesmenów z Małopolski, którzy z jednej z firm deweloperskich wyprowadzili kilka milionów złotych. Następnie poprzez fikcyjne transakcje handlowe legalizowali pieniądze, by te finalnie trafiły na ich prywatne konta.

Cała grupa zatrzymana została przez policyjnych antyterrorystów w jednym z centrów handlowych w Chrzanowie. W ręce funkcjonariuszy wpadło czterech mężczyzn w wieku od 33 do 68 lat i 34-letnia kobieta. To mieszkańcy Krakowa, Chrzanowa, Katowic i Sosnowca.

Wśród zatrzymanych jest prezes kilku spółek deweloperskich. Inny z ujętych mężczyzn poszukiwany był listem gończym do odbycia kary - ma spędzić rok w więzieniu za oszustwa bankowe.

Podejrzanym zarzuca się wyprowadzenie pieniędzy ze spółki i oszustwa podatkowe, za co grozi do 10 lat więzienia. Na poczet przyszłych kar i grzywien policjanci zabezpieczyli przy podejrzanych pieniądze w kwocie 2 milionów złotych.

Na wniosek prokuratora dwaj z zatrzymanych zostali już aresztowani. Dwie pozostałe osoby objęte zostały policyjnym dozorem i poręczeniem majątkowym w wysokości 150 tys. zł. Jeden z mężczyzn po przesłuchaniu został zwolniony.