Jak poinformowała Monika Frenkiel z biura prasowego wojewody małopolskiego pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują w Tarnowie, powiecie tarnowskim oraz w Borzęcinie. Stan alarmowy przekroczyły rzeki Biała Tarnowska w Ciężkowicach i Uszwica w Borzęcinie, a stany ostrzegawcze Dunajec w Czchowie i Szreniawa w Biskupicach.

Dyżurny wojewódzki państwowej straży pożarnej powiedział PAP, że po nawałnicy, która około południa przeszła nad regionem strażacy podjęli ok. 170 interwencji - najwięcej w powiatach wadowickim i oświęcimskim, gdzie silny wiatr łamał konary drzew i uszkodził dachy m.in. w miejscowości Graboszyce w powiecie oświęcimskim. Intensywne opady deszczu i burze spowodowały lokalne podtopienia, uszkodzenia infrastruktury komunalnej i energetycznej w Krakowie oraz w powiatach: gorlickim, tarnowskim i wadowickim.

Według danych, jakimi dysponuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego bez prądu było 19,2 tys. odbiorców w Zabierzowie, Wadowicach, Olkuszu, Trzyciąż i Wolbromiu. Rzeczniczka spółki Enion Ewa Groń powiedziała PAP, że awarie są na bieżąco usuwane i po południu liczba odbiorców pozbawionych dostaw prądu w Małopolsce nie przekraczała 6 tys. W czasie burz uszkodzonych zostało m.in. 139 stacji transformatorowych na Żywiecczyźnie i w okolicach Wadowic, 23 stacje w okolicach Wolbromia i 8 w rejonie tarnowskim.

Jak podały służby wojewody w Krakowie zostało podtopionych 21 budynków mieszkalnych, a w Nowym Sączu 8 budynków mieszkalnych. W Łabowej pow. nowosądecki podtopiony został budynek Gminnego Zespołu Szkolno- Gimnazjalnego, stacja paliw, 14 domów, uszkodzone są drogi gminne i most. W gminie Korzenna uszkodzonych zostało na skutek wyładowań atmosferycznych osiem budynków, w gminie Tuchów dwa budynki, w powiecie suskim jeden budynek. W miejscowościach Sitnica (gmina Biecz) i Brzana (gmina Bobowa) na skutek wyładowań atmosferycznych wybuchły dwa pożary budynków gospodarczych.

W powiecie tarnowskim doszło do podtopienia kilku budynków w gminach: Ryglice, Skrzyszów, Rzepiennik Strzyżewski. Nieprzejezdne są drogi gminne w miejscowościach Golanka i Tursko.

W ciągu doby, w związku z prognozowanymi opadami lokalnie o charakterze burzowym, w zlewniach Raby, Dunajca i Białej Tarnowskiej spodziewane są wzrosty poziomu wody, która może przekroczyć stany ostrzegawcze, a lokalnie alarmowe.