"Wydaje się, że raport został przygotowany profesjonalnie, co ważne - stanowisko komisji jest jednolite. To powinno dać do myślenia wszystkim tym, którzy jako amatorzy - myślę tu o komisji Macierewicza - mają inną ocenę przyczyn tej katastrofy. Wszyscy powinni uznać treść raportu za wiarygodną, dlatego że przygotowali go najwybitniejsi polscy fachowcy od badania wypadków lotniczych" - powiedział PAP Rybicki.

"Było bardzo wiele przypadków nieprzestrzegania różnych standardów i procedur, że suma tego musiała się złożyć na to, co się wydarzyło. Ważne jest, jakie lekcje z tego wyciągniemy, aby ta tragedia nie poszła na marne. To jest istotne z punktu widzenia tego raportu" - zaznaczył Rybicki.

Podkreślił, że raport nie orzeka o winie, a wyjaśnia przyczyny i okoliczności katastrofy. Ocenił jednocześnie, że wnioski personalne "wydają się konieczne do podjęcia". "Ale w takich przypadkach muszą je podjąć ludzie, którzy się poczują winni lub odpowiadają służbowo, proceduralne za działalność tych osób. Co do odpowiedzialności karnej musi się wypowiedzieć prokuratura, a później sąd" - powiedział Rybicki.