Poszukiwania zapomnianych mogił niemieckich żołnierzy i ekshumację szczątków prowadzi na terenie Wielkopolski Stowarzyszenie "Pomost".

"Szczątki te odnaleźliśmy na terenie całej Wielkopolski, przede wszystkim z południowych i wschodnich części regionu: z okolic Koła, Konina, Kalisza, Ostrowa wielkopolskiego i Ostrzeszowa. Mamy też 30 żołnierzy z samego Poznania, ich szczątki zostały znalezione podczas prowadzonych budów" - powiedział PAP szef stowarzyszenia Tomasz Czabański.

Jak dodał, niewykluczone, że w wielu przypadkach uda się ustalić tożsamość pochowanych żołnierzy. W trakcie ekshumacji znaleziono ponad 200 tzw. nieśmiertelników. Stowarzyszenie przekazuje odnalezione nieśmiertelniki stronie niemieckiej, to Niemcy będą prowadzić poszukiwania danych osobowych żołnierzy.

W kwaterze niemieckiej na poznańskim Miłostowie do tej pory spoczęło ok. 14 tys. żołnierzy. Stowarzyszenie "Pomost" działa na rzecz polsko-niemieckiego pojednania; jego członkowie porządkują cmentarze i sprawdzają informacje o zapomnianych mogiłach niemieckich żołnierzy. Prace ekshumacyjne prowadzone są przy współpracy z Niemieckim Ludowym Związkiem Opieki nad Grobami Wojennymi.