Świdnicka prokuratura prowadzi śledztwo, które ma wyjaśnić, czy policjanci i lekarz, którzy nie udzielili pomocy kobiecie leżącej na podwórku, dopełnili obowiązków. Według prokuratury, mieli oni uznać, że to manekin. Za nieudzielenie pomocy grozi do 3 lat więzienia. Chodzi o tragiczne w skutkach zdarzenie, jakie miało miejsce w Świdnicy (Dolnośląskie) w listopadzie ub.r. Do leżącej na podwórku kobiety, która prawdopodobnie wypadła lub wyskoczyła z okna 3. piętrze, wezwano policję i pogotowie.

Reklama

"Patrol policji i ekipa pogotowia ratunkowego wezwana na miejsce nie podjęli reanimacji, bowiem policjant stwierdził, że to nie kobieta, lecz manekin" - powiedział PAP w środę Marek Rusin z Prokuratury Rejonowej w Świdnicy. To policjant - relacjonował prokurator - uznał, że ma do czynienia z manekinem; funkcjonariusz miał dojść do takich wniosków po tym, jak obejrzał i dotknął leżącej postaci.

Prokurator podkreślił, że opinia policjanta sprawiła, iż lekarz nie podjął reanimacji ani innych czynności. "Wezwane na miejsce służby oddaliły się. Dopiero druga ekipa podjęła czynności" - zaznaczył Rusin. Drugi zespół ratowników ustalił, że leżąca postać to kobieta i że już nastąpił zgon" - mówił Rusin. Nie wiadomo, kto dotarł na miejsce pierwszy: policja czy lekarz. Kwestia ta ma być wyjaśniona w toku śledztwa.

Obecnie prokuratura wystąpiła do biegłych o opinię, czy kobieta żyła w chwili, gdy na miejsce przybył pierwszy patrol policji i ekipa pogotowia ratunkowego. Wiadomo, że kobieta w wyniku upadku doznała licznych obrażeń, które były przyczyną zgonu. "Jeśli kobieta żyła i nie udzielono jej pomocy, będziemy mogli postawić zarzuty. Policjantom zarzut niedopełnienia obowiązków, a ekipie pogotowia - zarzut nieudzielenia pomocy" - mówił Rusin. Za tego typu przestępstwo grozi do 3 lat więzienia.

Reklama