Do publicznej wiadomości podany zostanie ten fragment testamentu, w którym poetka wyraziła wolę powołania fundacji zajmującej się jej spuścizną i ustanowienia nagrody literackiej jej imienia.

Jak mówił tuż po śmierci noblistki jej sekretarz i wykonawca testamentu Michał Rusinek statut fundacji został ułożony jeszcze za życia Wisławy Szymborskiej, pod jej nadzorem i jest bardzo precyzyjny.

Władze Krakowa zgłosiły pomysł utworzenia Domu Książki Kraków, gdzie miałaby b eksponowane pamiątki po noblistce.Nie ukrywam, że liczę bardzo na deklarowaną w ostatnich tygodniach życzliwość i chęć współpracy ze strony Ministerstwa Kultury oraz Instytutu Książki. Tylko wspólnymi siłami zdołamy stworzyć nowoczesną instytucję - mówi "Gazecie Wyborczej" wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka.

Sekretarz Szymborskiej - Michał Rusinek - deklaruje, że archiwum Wisławy Szymborskiej mogłoby zostać zdeponowane w takiej instytucji.

Wisława Szymborska, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 r., zmarła 1 lutego. Została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W ostatnich miesiącach życia pracowała nad tomikiem wierszy zatytułowanym "Wystarczy", który ukaże się nakładem wydawnictwa a5. Znajdzie się w nim 13 utworów, w większości publikowanych już w prasie literackiej.