Mamy potwierdzenie o identyfikacji jednego z maszynistów z dwuosobowej załogi maszynistów z PKP Intercity oraz o potwierdzeniu tożsamości jednego maszynisty z Interregio - powiedział w niedzielę wieczorem minister transportu Sławomir Nowak. Minister przeprosił za szum informacyjny i nieprecyzyjne informacje na temat maszynistów.

Nowak podkreślił na niedzielnej konferencji prasowej, że wciąż oczekiwane jest potwierdzenie identyfikacji drugiego maszynisty z PKP Intercity.

Szef MSW Jacek Cichocki dodał, że tak jak wspomniał minister Nowak, trwa identyfikacja i jakby w tej identyfikacji poszukiwanie tożsamości drugiego maszynisty.

Wcześniej wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk mówił: Trwają jeszcze poszukiwania jednej osoby, najprawdopodobniej jest to maszynista. Mogło dojść do wyrzucenia, wyskoczenia - różne wersje są rozpatrywane.

Przed konferencją pojawiły się też informacje o tym, że maszyniści przeżyli.

Łukaszczyk poinformował także, że trwa identyfikacja ciał ofiar katastrofy. Do tej pory zidentyfikowano siedem osób. Na miejsce przyjeżdżają rodziny zmarłych. Wśród ofiar jest obywatelka USA.

Wojewoda podał, że oprócz Polaków w pociągach podróżowali obywatele: Ukrainy, Mołdawii, Hiszpanii, i Francji.

W sobotę wieczorem w pobliżu Szczekocin zderzyły się czołowo pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa Wschodnia - Kraków Główny. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na tor, po którym z naprzeciwka poruszał się pociąg Przemyśl-Warszawa. Według dotychczasowych danych, zginęło 16 osób, a 57 zostało rannych.