Według policji 25-letni Łukasz M. umieszczał na drzwiach klatek schodowych i mieszkań zajmowanych przez osoby narodowości arabskiej naklejki z obraźliwym gestem, hasłem określającym ich jako terrorystów oraz wezwaniem do opuszczenia Polski. Policjanci udokumentowali pięć takich przypadków.

Jak ustaliła policja mężczyzna zdobywał adresy obcokrajowców dzięki swojej pracy. Jako pracownik pizzerii rozwoził posiłki pod wskazane adresy. Po dostarczeniu pizzy pozostawiał naklejki na drzwiach klatek schodowych i mieszkań osób narodowości arabskiej - powiedziała Izabela Niedźwiedzka z biura prasowego olsztyńskiej policji.

Łukasza M. zatrzymano we wtorek rano. Policjanci przeszukali jego mieszkanie i samochód. Zabezpieczyli ponad 30 naklejek o treściach rasistowskich.

Jak poinformowała policja, zatrzymany nie wypierał się, że tak robił i tłumaczył, że nie darzy sympatią osób narodowości arabskiej.

Policjanci wytypowali sprawcę dzięki rozpracowaniu środowiska olsztyńskich pseudokibiców, z którym związany był Łukasz M. Mężczyzna nie był wcześniej karany.

We wtorek po południu zatrzymany ma zostać przewieziony do prokuratury, która przedstawi mu zarzut propagowania treści rasistowskich i wzywania do nienawiści na tle rasowym. Łukaszowi M. grozi kara do dwóch lat więzienia.

O rasistowskich wybrykach zawiadomili policję opiekunowie grupy ok. 300 studentów z Arabii Saudyjskiej, studiujących na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.