Jak poinformował wydział prasowy DWS, porozumienie stwarza warunki do zacieśnienia wzajemnej współpracy żołnierzy Dowództwa Wojsk Specjalnych i kadry dydaktycznej UJ w dziedzinie naukowo-badawczej i dydaktycznej. W umowie wymienia się m. in. takie formy współpracy, jak wspólne badania naukowe, seminaria i konferencje dotyczące bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, prawa konfliktów zbrojnych czy reagowania kryzysowego. Obydwie strony będą również służyły sobie nawzajem wsparciem eksperckim i doradczym. Porozumienie zawarli w środę w Krakowie dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong i rektor UJ prof. dr hab. Karol Musioł.

Reklama

Przed żołnierzami i pracownikami Wojsk Specjalnych porozumienie otwiera możliwość podnoszenia kwalifikacji przez kształcenie na wybranych kierunkach UJ. Oficerowie DWS zaangażują się także w proces dydaktyczny UJ jako wykładowcy i eksperci prowadzący zajęcia ze studentami.

Ponadto w Dowództwie Wojsk Specjalnych będą organizowane praktyki studenckie. Szczegółowy plan współpracy będzie wspólnie ustalany na każdy kolejny rok akademicki.

Dowództwo Wojsk Specjalnych już wcześniej organizowało praktyki dla studentów UJ specjalizujących się w problematyce Bliskiego i Dalekiego Wschodu, zwłaszcza takich krajów jak Afganistan, Iran, Irak, Pakistan, Indie i Chiny.

Reklama

Wojska specjalne funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od maja 2007 r. Ulokowanemu w Krakowie Dowództwu Wojsk Specjalnych podlegają jednostki GROM, Formoza, Nil, Agat i Jednostka Wojskowa Komandosów.