O zarzutach dla P. poinformował Wojciech Szelągowski z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Szef Amber Gold pojawił się w prokuraturze ok. godz. 10 w towarzystwie adwokata; nie chciał rozmawiać z dziennikarzami. Po ponad pięciu godzinach opuścił budynek; tym razem również nie chciał rozmawiać z dziennikarzami. Na zadawane przez nich pytania odparł jedynie, że czuje się dobrze.

Reklama

Szelągowski zapytany przez dziennikarzy, czy Marcin P. zostanie zatrzymany, odpowiedział, że ta decyzja należy do zespołu prokuratorów prowadzących śledztwo.

Obecnie postanowienie o zarzutach zostało wydane wobec jednej osoby - Marcina P., wobec którego te zarzuty są w tej chwili odczytywane - dodał. Wyjaśnił, że zarzuty dotyczą funkcjonowania spółki Amber Gold.

Reklama

Powiedział, że w piątek w prokuraturze zaplanowano czynności procesowe tylko z udziałem Marcina P.

W czasie czwartkowego przeszukania przez ABW pomieszczeń zw. z działalnością spółki zabezpieczono ok. 500 segregatorów dokumentów oraz zapisy elektroniczne.

Szelągowski poinformował, że do prokuratury dotąd wpłynęło 386 zawiadomień od klientów spółki. Zapewnił, że prokuratura będzie udzielała pomocy osobom pokrzywdzonym działaniem spółki Amber Gold w dochodzeniu roszczeń cywilnych. Zakres pomocy ma być określony w najbliższych dniach.

Reklama

Ponadto Szelągowski ujawnił, że wdrożono postępowanie służbowe wobec prokuratora z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz, który wcześniej zajmował się działalnością Amber Gold z zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego.

W grudniu 2009 r. KNF zawiadomiła Prokuraturę Rejonową w Gdańsku, że Amber Gold może prowadzić działalność bankową bez odpowiedniej licencji. Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa, nie dopatrując się znamion przestępstwa. KNF odwołała się od tej decyzji i sąd nakazał prokuraturze ponowne zajęcie się sprawą.

W sierpniu 2010 r. prokuratura rejonowa umorzyła śledztwo w sprawie Amber Gold. Po kolejnym zażaleniu złożonym przez KNF sąd uznał, że śledczy mają jednak podjąć dochodzenie. Prowadzone przez prokuraturę rejonową od początku 2011 r. śledztwo miesiąc temu przejęła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Szelągowski wyjaśnił, że kontrola akt sprawy przez prokuraturę okręgową nasunęła przypuszczenie ewentualnej możliwości zaistnienia uchybień ze strony prokuratora prowadzącego to postępowanie.

Dodał, że celem postępowania służbowego jest jednoznaczne określenie, czy w toku postępowania prokurator dopuścił się uchybienia swoich obowiązków. Jeśli się to potwierdzi, skierowany zostanie wniosek do rzecznika dyscyplinarnego przy Prokuraturze Apelacyjnej w Gdańsku o wdrożenie postępowania dyscyplinarnego przeciw prokuratorowi.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, na zlecenie gdańskiej prokuratury, w piątek kontynuują przeszukania jednej ze spółek Amber Gold. W czwartek prowadzili przeszukania w pomieszczeniach 10 spółek i w czterech innych obiektach, które mają związek z Amber Gold.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.