Jak zwykle w całym kraju odbędzie się wiele koncertów charytatywnych oraz licytacji. Około 120. tysięcy wolontariuszy będzie zbierać datki do puszek. Zostanie zorganizowanych 1800 sztabów w całej Polsce oraz 43 za granicą. Zebrane pieniądze WOŚP przeznaczy między innymi na zakup dwóch nowoczesnych inkubatorów hybrydowych, a także materaców przeciwodleżynowych, regulowanych łóżek, wózków inwalidzkich i ultrasonografów. Twórca i organizator Orkiestry Jerzy Owsiak ma nadzieję, że 21. Finał zapoczątkuje dyskusję na temat jakości życia osób w podeszłym wieku.

Reklama

Na 13 stycznia przygotowano liczne atrakcje, między innymi koncerty Gdańsku, Krakowie i na scenie pod Pałacem Kultury w Warszawie. Zaplanowano też wybory Miss Nowej Huty. Łącznie podczas 21. Finału wystąpi ponad tysiąc grup muzycznych. W finał włączyły się również stołeczne muzea - Powstania Warszawskiego, Fotoplastikon, a także Łazienki Królewskie.

O godzinie 20.00 tradycyjnie rozbłyśnie "światełko do nieba". Pokaz sztucznych ogni będzie można obejrzeć w Warszawie przed Pałacem Kultury i Nauki, a także w innych miastach.
Podczas każdego finału licytowane są też „Złote Serduszka”, „Złote Karty Telefoniczne” oraz upominki podarowane przez ludzi z Polski i świata na rzecz Fundacji WOŚP.

W tym roku do wylicytowania będzie między innymi bolid testowy Formuły 1, amerykański motocykl typu chopper, syrenki, które ozdabiały Warszawę podczas EURO 2012, czy rejs okrętem ORP Orzeł. Internetowe aukcje WOŚP rozpoczęły się już pod koniec ubiegłego roku.

Reklama

Od pierwszego finału WOŚP w 1993 roku, Wielka Orkiestra corocznie organizuje zbiórkę pieniędzy. Dotychczas zebrano łącznie ponad 495 i pół milionów złotych. Pieniądze są przeznaczane na z góry ustalone cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci. Z zebranych pieniędzy kupiono blisko 25 tysięcy różnych urządzeń medycznych, które trafiły do 600 szpitali w całym kraju. W zeszłym roku zebrano ponad 50 milionów 600 tysięcy złotych.

Akcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy została zapoczątkowana w 1992 roku w telewizyjnym programie "Róbta co chceta, czyli rockowa jazda bez trzymanki". Jej pomysłodawcą i organizatorem był Jerzy Owsiak, który do dziś jest szefem WOŚP.

Pierwszy finał WOŚP odbył się 3 stycznia 1993 roku w ponad stu miastach Polski. Podczas koncertów, festynów i licytacji zebrano wówczas blisko 2 i pół miliona złotych na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca.
Od tej pory finał WOŚP stał się cykliczną imprezą wpisaną na stałe w polski kalendarz. Co roku w wielu zakątkach Polski są organizowane koncerty, festyny, festiwale, happeningi, na które zapraszane są gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, które często grają za darmo.


Reklama

Przez 21 lat pieniądze zebrane dzięki Wielkiej Orkiestrze przeznaczono między innymi na sprzęt dla ratowania życia noworodków i niemowląt, dla dzieci z chorobami nowotworowymi, poszkodowanymi w wypadkach, czy na sprzęt do dializ dla dzieci z chorobami nerek.

Pół roku po pierwszym finale Orkiestry rozpoczęła działalność Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zajmująca się zbieraniem pieniędzy, które następnie są przeznaczane na sprzęt medyczny. Fundacja zajmuje się także organizowaniem imprez kulturalnych. Jednym z takich przedsięwzięć jest „Przystanek Woodstock”. Fundacja WOŚP organizuje też szkolenia młodzieży w zakresie pierwszej pomocy.